KF-21 Boramae. Południowokoreański myśliwiec przyszłości


KAI KF-21 Boramae (wcześniej znany jako KF-X) to południowokoreański program rozwoju myśliwców z udziałem Indonezji, mający na celu wyprodukowanie zaawansowanego myśliwca wielozadaniowego dla południowokoreańskich i indonezyjskich sił powietrznych.

KF-21 Boramae / fot. CC BY-SA 4.0

Samolot jest bardziej niewykrywalny niż jakikolwiek inny myśliwiec czwartej generacji (np. F-16), ale obecnie nie zawiera broni chowanych w wewnętrznych kieszeniach, jak w myśliwcach piątej generacji (np. F-35). To rozwiązanie może jednak zostać wprowadzone w późniejszym okresie rozwoju.

Celem programu jest opracowanie jednomiejscowego dwusilnikowego myśliwca wielozadaniowego o zdolnościach maskowania przewyższających zarówno Dassault Rafale, jak i Eurofighter Typhoon, ale nie dorównujących F-35 Lightning II. Producenci podają, że KF-X powinien być lepszy od F-16 Fighting Falcon, z 50% większym zasięgiem bojowym, 34% dłuższą żywotnością, lepszą awioniką oraz radarem AESA.

Programem kieruje rząd Korei Południowej, który posiada w nim 60% akcji. Indonezja objęła 20% udziałów, a pozostałe 20% należy do partnerów prywatnych, w tym producenta Korea Aerospace Industries (KAI). KAI KF-X to drugi po FA-50 krajowy program rozwoju myśliwców w Korei Południowej.

W kwietniu 2021 roku pierwszy prototyp został ukończony i pokazany w siedzibie KAI na lotnisku Sacheon. Oficjalnie nadano mu nazwę Boramae (co można tłumaczyć jako „młody jastrząb” lub „jastrząb bojowy”). Pierwszy lot testowy przeprowadzono 19 lipca 2022 r., a rozpoczęcie produkcji zaplanowano na 2026 r. Planuje się, że do 2028 r. zostanie dostarczonych co najmniej 40 samolotów KF-21, a Korea Południowa planuje pozyskać łącznie 120 takich samolotów do 2032 r. KF-21 będzie również dostępny na rynku eksportowym.

Czy KF-21 trafi do polskiej armii?

Rzecznik prasowy polskiej Agencji Uzbrojenia, ppłk Krzysztof Płatek podał, że Polska z uwagą przyglądam się rozwojowi samolotu KF-21. Z jego ust nie padły jednak żadne deklaracje.

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz