K9PL czyli polsko-koreańska haubica kalibru 155 mm


K9 Thunder to południowokoreańska haubica samobieżna kalibru 155 mm. Polska zakontraktowała zakup ponad 600 haubic K9. Wszystkie z nich docelowo będą spolonizowane do wariantu K9PL.

K9 Thunder / fot. Republic of Korea Armed Forces, CC-BY-SA 2.0

K9 Thunder to południowokoreańska haubica samobieżna na podwoziu gąsienicowym. Jest wyposażona w armatę 155 mm o długości 52 kalibrów, która zapewnia precyzyjne prowadzenie ognia na dystansach ok. 40 km. Uzbrojenie pomocnicze stanowi karabin maszynowy 12,7 mm.

Opancerzenie K9 zapewnia ochronę przed bronią małokalibrową i odłamkami artyleryjskimi. Haubica jest napędzana silnikiem wysokoprężnym o mocy 1000 KM z automatyczną skrzynią biegów. Masa haubicy wynosi 47 ton.

K9A

W 1994 r. zaprezentowano pierwszy prototyp K9, a pierwsze egzemplarze dostarczono w 1999 r. Od 2018 r. armia Południowej Korei wdraża do służby K9 w wariancie K9A. Wprowadzono w niej szereg modyfikacji. Zwiększono w niej skuteczność i zasięg prowadzonego ognia do 54 km, poprawiono świadomość sytuacyjną oraz zwiększono komfort pracy załogi.

K9A2

K9A2 to najnowszy, opracowywany obecnie wariant, który w efekcie zastosowania zautomatyzowanego systemu ładowania będzie posiadał zwiększoną szybkostrzelność z 6-8 strzałów na minutę do 9-10 strzałów na minutę, co wpłynie również na zmniejszenie liczby załogi z 5 do 3 osób.

K9PL

Haubica K9A2, będzie stanowić docelową podstawę dla spolonizowanej haubicy K9PL. Zostanie wyposażona w elektryczny system napędu wieży (zamiast dotychczasowego elektrohydraulicznego), automatyczny system gaśniczy, zdalnie sterowany moduł uzbrojenia, klimatyzację, kompozytowe gąsienice oraz będzie posiadała zwiększoną odporność balistyczną i przeciwminową.

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Źródło: wojsko-polskie.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz