Polska podpisała kontrakt na zakup uzbrojenia z Korei. Kupiliśmy czołgi K2, haubice K9 i samoloty FA-50


Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister obrony narodowej, zatwierdził kontrakty zbrojeniowe zawierane z Koreą Południową na zakup sprzętu dla Wojska Polskiego.

Czołgi K2, haubice K9 i samoloty FA-50 - Wojsko Polskie otrzyma potężne uzbrojenie, a polski przemysł zbrojeniowy silny impuls do rozwoju / fot. mon.gov.pl

Kontrakty na broń z Koreą Płd. (czołgi K2, armatohaubice K9, samoloty FA-50) to jedno z najważniejszych i największych polskich zamówień obronnych w ostatnich latach. Zamówiony sprzęt stanowi realne wzmocnienie polskiego potencjału odstraszania i obrony. Będzie produkowany docelowo z szerokim udziałem polskiego przemysłu zbrojeniowego oraz z uwzględnieniem opinii i ocen ekspertów wojskowych. Zamówienia charakteryzują się szybkim tempem dostaw oraz dużym transferem technologii do Polski.

Czołgi K2

Czołgi K2 – zamówienie podzielone na dwa etapy - w pierwszym pozyskanie 180 czołgów (dostawy rozpoczną się jeszcze w tym roku), a drugi etap to ponad 800 czołgów w standardzie K2PL – w 2026 roku uruchomienie produkcji czołgów K2PL w Polsce. Czołgi pozyskane w ramach pierwszego etapu też zostaną spolonizowane i doprowadzone do standardu K2PL.

Haubice K9

Haubice K9 - w pierwszym etapie zakłada się pozyskanie 48 haubic, z czego część trafi do Polski jeszcze w tym roku (uzupełnienie luki po przekazaniu sprzętu Ukrainie). Dostawy kolejnych ponad 600 haubic rozpoczną się w 2024 roku, a od 2026 roku będą produkowane w Polsce. K9 od początku będą wyposażone w polskie systemy łączności oraz zostaną wpięte w zintegrowany system zarządzania walką Topaz.

Samoloty FA-50

Samoloty FA-50 - pierwsze 12 samolotów trafi do Polski w połowie 2023 r., a całość dostaw to łącznie 48 samolotów. FA-50 to lekkie, wielozadaniowe maszyny szkolno-bojowe. Samoloty będą skonfigurowane zgodnie z doprecyzowanymi wymaganiami przedstawionymi przez polskie Siły Powietrzne (IFF NATO), będą posiadały zwiększone zdolności operacyjne oraz standard Block 20.

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz