Camp Kościuszko, czyli dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA w Poznaniu


Wysunięte Dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA otrzyma nazwę wyróżniającą „CAMP KOŚCIUSZKO”. W ten sposób oba narody uczczą wspólnego bohatera.

Wysunięte dowództwo V. Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce (Poznań) jest jedyną strukturą tego szczebla dowodzenia rozmieszczoną w Europie. Jego głównym zadaniem jest koordynacja działań i nadzór nad siłami lądowymi USA w Europie, planowanie operacyjne oraz współpraca i synchronizacja działań sił amerykańskich z wojskami innych państw NATO. Dowództwo odgrywa kluczową rolę w integracji wojsk amerykańskich rozmieszczonych w Polsce oraz synchronizacji ich współdziałania z naszymi siłami zbrojnymi. To realnie podnosi interoperacyjność wojsk polskich i amerykańskich.

Tegoroczny szczyt NATO w Madrycie przyniósł m. in. decyzję o tym, że w Polsce zostanie ulokowane stałe dowództwo V Korpusu Armii USA. Po raz pierwszy wojsko amerykańskie będzie stacjonowało w Polsce na stałe. Relacje Polski z USA są bardzo bliskie – stałe dowództwo V Korpusu to dowód na stale rozwijaną współpracę, mającą zapewnić bezpieczeństwo Polsce i całej wschodniej flance NATO. Obecność sojusznicza w Polsce to jeden z elementów polskiego potencjału odstraszania i obrony.

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz