Polska i Hiszpania z nowym porozumieniem o współpracy w dziedzinie obronności


Perspektywy dalszego rozwoju współpracy wojskowej oraz partnerstwa w NATO, jak również kwestie dotyczące wojny w Ukrainie i sytuacji bezpieczeństwa w Europie – to główne tematy rozmów Mariusza Błaszczak, wicepremiera, ministra obrony narodowej i Margarity Robles Fernández, minister obrony Hiszpanii.

Spotkanie szefów ministerstw obrony Polski i Hiszpanii / fot. mon.gov.pl

W środę, w ramach polsko-hiszpańskich konsultacji międzyrządowych, szefowie obrony Polski Mariusz Błaszczak i Hiszpanii Margarita Robles Fernández spotkali się w Warszawie, aby przedyskutować wzajemną współpracę dotyczącą bezpieczeństwa i obronności obu krajów. Ważnym punktem spotkania było podpisanie „Memorandum o Porozumieniu o współpracy w dziedzinie obronności Polski i Hiszpanii”.

Rozmowy dotyczyły współpracy polsko-hiszpańskiej w ramach NATO, w szczególności związanej ze wzmocnieniem flanki wschodniej Sojuszu. Wiodącym tematem była także sytuacja bezpieczeństwa w kontekście agresji Rosji na Ukrainę.

Ministrowie omówili także implementację postanowień szczytu NATO w Madrycie, który odbył się w kluczowym momencie dla bezpieczeństwa transatlantyckiego, w czasie największego od II wojny światowej kryzysu, spowodowanego niczym niesprowokowanym atakiem Rosji na Ukrainę.  To podczas szczytu przyjęta została Koncepcja Strategiczna. Dokument wskazuje na kluczowe cele i zadania NATO w świetle coraz bardziej niebezpiecznej i nieprzewidywalnej sytuacji geopolitycznej. Koncepcja nakreśla nową politykę wobec Rosji oraz potwierdza determinację do obrony każdego sojusznika.

Wśród tematów znalazły się również kwestie dotyczące współpracy w wymiarze unijnym, czyli Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony (CSDP) i nowych form współpracy w dziedzinie obronności.

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Źródło: mon.gov.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz