ORP Alabatros. Kolejny niszczyciel min w służbie Marynarki Wojennej RP


Marynarka Wojenna RP otrzymała dziś niszczyciela min, który po podniesieniu bandery będzie służył jako ORP „Albatros”. To drugi okręt niszczycieli min typu Kormoran II, który trafił do MW RP. Trwają prace nad kolejnymi trzema niszczycielami typu Kormoran II.

ORP „Kormoran” / fot. Tomasz Grotnik, mon.gov.pl

Okręty typu Kormoran II służą do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi. Dotyczy to zarówno operacji w polskiej strefie ekonomicznej, jak i misji w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym (zespoły okrętów NATO, EU, bądź wielonarodowych sił koalicyjnych).

Kolejne trzy okręty typu Kormoran II zostaną dostarczone w latach 2026-2027 i wejdą w skład 12. Dywizjonu Trałowców (8 Flotylla Obrony Wybrzeża).

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz