Wawel jest Wasz - nowy festiwal na wawelskim wzgórzu


W ostatni weekend wakacji Zamek Królewski zaprasza na pierwszą edycję festiwalu „Wawel jest Wasz”, który swoją ideą nawiązuje do tradycji dworu Jagiellonów jako miejsca otwartego na kontakty międzykulturowe i artystyczne. 

Program festiwalu, który odbędzie się w dniach 24–27 sierpnia, obejmuje niestandardowe warsztaty, spotkania i pokazy, a każdy dzień będzie zróżnicowany tematycznie. Festiwal podzielony jest na cztery strefy tematyczne:

24 sierpnia – Wokół filmu

Pierwszego dnia festiwalu uczestnicy będą mieli możliwość spotkania z wybitnymi postaciami sztuki filmowej – Allanem Starskim, scenografem filmowym i teatralnym oraz Sławomirem Idziakiem, utytułowanym reżyserem i autorem zdjęć filmowych. Uczestnicy warsztatów prowadzonych przez tych znakomitych filmowców zgłębią tajniki preprodukcji filmowej oraz animacji poklatkowej. Dopełnieniem dnia filmowego będą aż trzy seanse  filmowe – Oliver Twist (2005), Podwójne życie Weroniki (1991) i Trzy kolory. Niebieski (1994).

25 sierpnia – Sztuka inspiruje sztukę

Podczas drugiego dnia festiwalu – na warsztatach graffiti i projektowania tatuaży – będzie można przekonać się, czy baśniowe stwory z królewskich arrasów lub głowy zdobiące kasetonowy strop sali Poselskiej mogą być inspiracją dla twórców streetartu i tatuaży. Nie zabraknie też sportowych emocji związanych z rowerami i deskorolkami, a dzień zakończy pokaz filmu Jutro lub pojutrze (2018).

26 sierpnia – Bit, rap, ambient, miksowanie

Trzeciego dnia będzie można poznać podstawy produkcji muzycznej – od rapu, hip-hopu do r’n’b. Podczas specjalnego spaceru po wawelskim wzgórzu uczestnicy nagrają dźwięki natury, które zostaną później wykorzystane do stworzenia oryginalnej kompozycji. Młodzi artyści zainspirują się również historiami związanymi z Zamkiem i stworzą komiksy. Wieczór zakończy koncert muzyki ambientowej
i seans brytyjskiego dramatu Belle (2013).

27 sierpniaDekonstrukacja świata mody

Uczestnicy dowiedzą się, jak barok i renesans może inspirować współczesnych projektantów mody, jak stworzyć moodboard czy idealną stylizację. Dzień zakończy silent disco oraz pokaz filmu McQueen (2018).

Podczas czterodniowego wydarzenia wawelskie wzgórze zmieni się w przestrzeń do podejmowania aktywności twórczych i artystycznych. Rozlokowane na terenie zamku punkty interpretacyjne i edukacyjne umożliwią odkrywanie znaczenia muzeum
i królewskiej rezydencji na nowo.

Źródło: wawel.krakow.pl.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz