Nowa ukraińska korweta została nazwana na cześć Iwana Mazepy, kawalera Orderu Orła Białego


Pierwsza z korwet typu ADA budowanych przez Turcję dla Marynarki Wojennej Ukrainy otrzyma imię na cześć hetmana Iwana Mazepy, których pochodził z polskiej rodziny szlacheckiej.

Korweta typu Ada / fot. US Navy

Prezydent Ukrainy w dekrecie nr 586/2022 wydanym 18 sierpnia 2022 r. postanowił:

W sprawie nadania imienia hetmana Iwana Mazepy korwecie typu „Ada” Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych kraju.

W celu przywrócenia historycznych tradycji wojska narodowego, uwiecznienia pamięci wybitnego ukraińskiego męża stanu Iwana Mazepy, hetmana Armii Zaporoskiej, dekretuję:

1. Nadać korwecie typu „Ada„ Sił Morskich Sił Zbrojnych Ukrainy imię Hetman Iwan Mazepa i w przyszłości korwetę tę nazywać ”Hetman Iwan Mazepa”.

Prezydent Ukrainy W. Zełenski

Iwan Mazepa to dyplomata i hetman Wojska Zaporoskiego i Ukrainy Lewobrzeżnej w latach 1687-1709.  Dążył do oderwania Ukrainy od Rosji i w tym celu prowadził tajne pertraktacje z królem polskim Stanisławem Leszczyńskim, a następnie z królem szwedzkim Karolem XII. 

Iwan Mazepa był synem Adama Stefan Mazepy, podczaszego czernihowskiego. Jego rodzinę w zamian za zasługi w 1572 r. król Zygmunt II August obdarował majątkiem szlacheckim Mazepińce. Mazepa początkowo wpółpracował z carem Piotrem I i wspierał go w wojnie rosyjsko-tureckiej i w III wojnie północnej. Później jednak zabiegał o zjednoczenie ziem ukraińskich od Rosji i ostatecznie przeszedł na stronę Szwecji w wojnie z Rosją. Rosyjska Cerkiew Prawosławna nałożyła na imię Mazepy anatemę (ekskomunikę) w 1708 roku i nadal odmawia jej odwołania. W Rosji przedstawiany jest jako zdrajca, natomiast na Ukrainie jest jednym z bohaterów narodowych. W 1703 r. został również odznaczony Orderem Orła Białego.

Iwan Mazepa

Osoby antyrosyjskie na Ukrainie od XVIII wieku były uwłaczająco określane jako Mazepincy (Mazepisści). Wyobcowanie Mazepy z ukraińskiej historiografii trwało nadal w okresie sowieckim, ale po 1991 r. na niepodległej Ukrainie podjęto silne działania na rzecz rehabilitacji wizerunku Mazepy, choć niektórzy nadal uważają go za postać kontrowersyjną. Jego wizerunek znalazł się m.in. na ukraińskich banknotach.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz