Elżbieta II. Najdłużej sprawująca władzę kobieta w historii


Elżbieta II to najdłużej sprawująca władzę kobieta w historii. Jest jednocześnie najdłużej panującą królową w dziejach Wielkiej Brytanii. W historii dłużej od niej rządził wyłącznie król Francji, Ludwik XIV.

Elżbieta II / fot. lLibrary and Archives Canada

Elżbieta II jest najstarszą córką króla Jerzego VI i jego małżonki, Elżbiety Bowes-Lyon. Początkowo jej ojciec nie był następcą tronu. Po śmierci Jerzego VII królem został Edward VIII. Jednakże ze względu na swój związek z amerykanką Wallis Simpson został nakłoniony do abdykacji. W ten sposób królem w 1936 r. został Jerzy VII, a pierwszą w kolejności następczynią tronu po nim Elżbieta.

W okresie II wojny światowej mimo trwających niemieckich nalotów Jerzy VII nie zdecydował się na opuszczenie kraju. Elżbieta została wysłana do zamku Windsor. Pod koniec wojny, za zgodą ojca, wstąpiła do kobiecej służby wojskowej. Tam odbyła szkolenie na kierowcę i mechanika, uzyskała stopień kapitana.

Wbrew naciskom rodziców w 1947 r. wyszła za mąż za Filipa, syna króla Grecji Jerzego I. By móc poślubić następczynię tronu, Filip zrzekł się wszelkich tytułów grecko-duńskich oraz dokonał konwersji z prawosławia na anglikanizm. W 1948 r. Elżbieta urodziła pierwsze dziecko, a zarazem swojego następcę, Karola. Postępująca choroba ojca spowodowała powierzanie jej nowych obowiązków. W ich ramach odwiedzała liczne kraje. W trakcie podróży do Kenii otrzymała wiadomość o śmierci króla. Toteż od 6 lutego 1952 r. została nową królową. Jej koronacja odbyła się rok później. Od tego momentu pozostaje właśnie królową Wielkiej Brytanii i piętnastu suwerennych państw, w tym Kanady, Australii, Nowej Zelandii i Jamajki.

Od 9 września 2015 r. Elżbieta II jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii. Poprzedni rekord należał do królowej Wiktorii i wynosił 63 lata, 7 miesięcy i 2 dni. Jest również najdłużej panującą żyjącą głową państwa na świecie. Jest także najdłużej sprawującą władzę kobietą w historii świata. Dłużej od niej panował tylko król Francji, Ludwik XIV.

Ciekawostką jest, że Elżbieta II spokrewniona jest z polskimi władcami. Królowa jest córką, Jerzego VI, który był synem Jerzego V, który był synem Edwarda VII, który był synem Wiktorii Hanowerskiej, która była córką Edward Augusta Hanowerskiego, który był synem Jerzego III Hanowerskiego, który był synem Fryderyka Ludwika Hanowerskiego, który był synem Jerzego II Hanowerskiego, który był synem Jerzego I Hanowerskiego, który był synem Zofii Doroty Wittelsbach, która była córką Fryderyka V, który był synem Fryderyka IV, który był synem Ludwika VI Wittelsbacha, który był synem Marii Hohenzollern, która była córką Kazimierza Hohenzollerna, który był synem Zofii Jagiellonki, która była córką Kazimierza Jagiellończyka. Nota bene Kazimierz Jagiellończyk był spokrewniony z Bolesławem Chrobrym. Co oznacza, że w Elżbiecie II płynie promil piastowskiej krwi.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz