USS Kearsarge wpłynął do Gdyni. To największy okręt wojenny w Gdyni od zakończenia wojny


USS „Kearsarge” wpłynął dziś do portu w Gdyni. To okręt desantowy typu Wasp wyprodukowany dla Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Jego pokład jest przystosowany do transportu i startu helikopterów oraz samolotów pionowego startu. Tak dużego okrętu wojennego od zakończenia wojny w Gdyni nie było.

USS „Kearsarge”

USS Kearsarge w Nowy Jorku, 2017 / fot. U.S. Marine Corps, Sgt. Gabby Petticrew, wikipedia.org

Okręt w konstrukcji przypomina lotniskowiec, ale jest uniwersalnym okrętem desantowym. Służy przede wszystkim do dokonywania uderzeń z morza lub wywalczania lokalnej przewagi powietrznej. Stąd na pokładzie może, poza załogą, pomieścić dodatkowo 2000 żołnierzy piechoty morskiej. Na jego pokładzie może znaleźć się nawet 42 śmigłowców lub 20 samolotów pionowego startu uzupełnionych o śmigłowce do zwalczania okrętów podwodnych.

Ma również dok umożliwiający przenoszenie barek desantowych i poduszkowców. Jego wielkość można porównać do wielkości francuskiego atomowego lotniskowca „Charles de Gaulle” (wyporność 40 600 t).

W dniu 14 maja 2022 r. okręt przepłynął Cieśniny Duńskie i wpłynął na Morze Bałtyckie, by odbyć z krajami sojuszniczymi ćwiczenia Passex. USS „Kearsarge„ towarzyszył okręt desantowy USS „Gunston Hall„ oraz niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke USS ”Gravely”. Od tamtego momentu stale operuje na Bałtyku. Dzisiaj wpłynął także do portu w Gdyni.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz