Historia biustonosza - kiedy powstał stanik?


Biustonosz to rodzaj bielizny, która służy do zakrycia i podtrzymania piersi. W dzisiejszych czasach staniki są powszechnie noszone przez kobiety na całym świecie nie tylko dla własnego komfortu, ale także dla zdrowia. Jednak dawniej panie nie mogły korzystać z tego wspaniałego wynalazku, ponieważ biustonosz taki, jakim go dzisiaj znamy, zaprojektowano dopiero w 1886 roku, a rok później został opatentowany i trafił do powszechnej sprzedaży.

Jak wyglądał pierwszy biustonosz?

Zasłanianie piersi było przez kobiety praktykowane już w starożytności. Wówczas za osłonę służyły paniom specjalne opaski, które można było nosić pod ubraniem lub na ubraniu. W niektórych krajach kobiety zakrywały piersi dodatkową warstwą materiału lub tuniką. W XVI pojawiły się pierwsze gorsety wzmocnione metalowymi prętami, drewnem lub fiszbiną. Taka bielizna damska była bardzo niewygodna i ciężka, a za ciasno związana utrudniała oddychanie. Dlatego gorsety były wciąż ulepszane, by znaleźć rozwiązanie, które będzie dobrze wyglądało i zapewni kobietom komfort. Przełomowego odkrycia dokonano w Anglii, gdzie w roku 1886 zaprojektowano pierwszą konstrukcję przypominającą współczesny biustonosz. Pierwowzór dzisiejszego stanika powstał z drutów i jedwabiu, a całość kształtem przypominała dwa sitka do herbaty.

Kiedy zastąpiono gorset biustonoszem?

Proces zastępowania gorsetu biustonoszem postępował stopniowo wraz z kolejnymi rewolucyjnymi wynalazkami. W 1889 roku Francuzka Herminie Cadolle, która do tej pory zajmowała się produkcją gorsetów, opracowała dwuczęściową bieliznę, składającą się z gorsetu i biustonosza. Sześć lat później stanik był już sprzedawany osobno jako podtrzymywacz piersi. Kolejnymi osobami, które znacząco przyczyniły się do rozpowszechniania biustonoszy byli:

  • Mary Anne Phelps–Jacobs, która opatentowała swój biustonosz w 1914 roku
  • Rosaline Klin, która w 1925 roku stworzyła stanik zapinany z przodu o nazwie Kestos
  • Howard Hughes, który w 1943 roku zaprojektował biustonosz ze wzmocnionymi miseczkami

Z biegiem lat do produkcji biustonoszy zaczęto używać takich materiałów jak nylon czy włókna elastyczne oraz wprowadzono różne rozmiary miseczek. W efekcie właściwy dobór biustonosza do kształtu i wielkości piersi stał się znacznie prostszy, a kobiety w końcu mogły cieszyć się wygodnymi i praktycznymi stanikami.

Jak powstał biustonosz typu push up?

Obecnie kobieta może przebierać w stanikach o różnorodnych kolorach i fasonach. W sklepach każda pani bez problemu znajdzie biustonosze koronkowe, bardotki czy modele sportowe. A kiedy powstał stanik typu push up? Ten innowacyjny biustonosz, który może z powodzeniem osłonić, optycznie powiększyć i podtrzymać nawet stosunkowo duży biust, wszedł na rynek w 1961 roku. Pierwszy model został zaprojektowany przez kanadyjską firmę Wonderbra i co ciekawe, na początku nie spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród konsumentek. Dziś stanik z push upem i dopasowane majtki damskie to obowiązkowy zestaw dla każdej aktywnej kobiety. Ponieważ biustonosz typu push up wygląda efektownie, jest praktyczny i zapewnia komfort podczas wykonywania codziennych obowiązków.

Warto podkreślić, że noszenie biustonosza ma na celu także odciążenie kręgosłupa i jest zalecane przez lekarzy. Poza tym dobrze dobrany stanik pomoże kobiecie utrzymać prawidłową postawę ciała niezależnie od tego, jak duży biust posiada. Ważne, by wybierać biustonosze, które są wykonane z przewiewnych i oddychających materiałów, a ich konstrukcja nie może uciskać klatki piersiowej, dobór biustonosza jest niezwykle ważny.. Wówczas noszenie stanika będzie czystą przyjemnością i sprawi, że kobieta poczuje się pewnie i pięknie.

Artykuł powstał we współpracy z modivia.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz