The Crown - premiera, fabuła, obsada, obsada, zwiastun, ile odcinków. Wszystko, co wiemy o serialu Netflix


The Crown to historia dwóch z najsłynniejszych adresów świata - Pałacu Buckingham i 10 Downing Street oraz intryg i romansów kryjących się za ważnymi wydarzeniami, które wywarły decydujący wpływ na drugą połowę XX wieku. Dwa dwory pod jedną koroną. Piąty sezon serialu będzie dostępny na Netflix od 9 listopada 2022 r.

The Crown - fabuła sezonu 1

Młodziutka Elżbieta wstępuje na tron i musi nauczyć się godzić ze sobą sprawy wielkiej polityki i życie prywatne. Nigdy nie przypuszczała, że będzie to aż tak trudne.

The Crown - fabuła sezonu 2

Rozpoczyna się nowa epoka, a królowa Elżbieta usiłuje odnaleźć się w zmieniającym się świecie, jednocześnie walcząc o monarchię i swoje małżeństwo.

The Crown - fabuła sezonu 3

W latach 60. i 70. XX wieku brytyjska rodzina królewska zmaga się z konfliktami i zdradą, starając się podtrzymać tradycje w obliczu zmieniającego się świata.

The Crown - fabuła sezonu 4

Lata 70. XX wieku zbliżają się ku końcowi. Królowa Elżbieta (Olivia Colman) i pozostali członkowie jej rodziny próbują znaleźć odpowiednią kandydatkę na pannę młodą dla księcia Karola (Josh O’Connor), który mimo ukończenia 30 lat nadal pozostaje nieżonaty. Sprawa jest najwyższej wagi — chodzi o zabezpieczenie linii sukcesji do tronu. Z kolei Brytyjczycy zaczynają odczuwać skutki kontrowersyjnej polityki prowadzonej przez Margaret Thatcher (Gillian Anderson). Chłodne stosunki między królową a pierwszą kobietą premierem w historii kraju stają się jeszcze bardziej napięte, gdy Thatcher wciąga monarchię w wojnę o Falklandy-Malwiny, wywołując tym samym tarcia we Wspólnocie Narodów. Karol wdaje się w bajkowy romans z młodą lady Dianą Spencer (Emma Corrin), co pokrzepia serca zmęczonych trudami życia Brytyjczyków. Tymczasem za pałacowymi bramami zaczynają się ujawniać coraz większe podziały.

The Crown - fabuła sezonu 5

 

The Crown - twórcy

Reżyser: Benjamin Caron, Philip Martin, Stephen Daldry, Julian Jarrold, Philippa Lowthorpe, Christian Schwochow, Jessica Hobbs, Samuel Donovan, Paul Whittington

Scenariusz: Amy Jenkins, James Graham, David Hancock, Peter Morgan, Tom Edge, Jonathan Wilson

Zdjęcia: Adriano Goldman, Stuart Howell, Ole Bratt Birkeland, Fabian Wagner

Muzyka: Rupert Gregson-Williams, Lorne Balfe, Martin Phipps, Hans Zimmer

The Crown - obsada

Zdjęcie z planu The Crown

Claire Foy (Królowa Elżbieta II)

Matt Smith (Filip Mountbatten, Książę Edynburga)

Olivia Colman (Królowa Elżbieta II)

Tobias Menzies (Filip, Książę Edynburga)

Helena Bonham Carter (Księżniczka Małgorzata)

Vanessa Kirby (Księżniczka Małgorzata)

Victoria Hamilton (Elżbieta, Królowa Matka)

Erin Doherty (Księzniczka Anna)

Pip Torrens (Tommy Lascelles)

Josh O’Connor (Książę Karol)

Will Keen (Michael Adeane)

The Crown - premiera

Zdjęcie z planu The Crown

Premiera pierwszego sezonu The Crown miała miejsce w 2016 r. Kolejnego w 2017 r., a trzeciego w 2019 r. Czwarty sezon zadebiutował w 2020 r., a premiera piątego jest zaplanowana na 9 listopada 2022 r.

The Crown - liczba odcinków

Każdy sezon The Crown liczył 10 odcinków. Na Netflix trafi od razu cały sezon.

The Crown - trailer

Więcej o serialach historycznych przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz