Sky Sabre, czyli niebiańska szabla na straży nieba


Sky Sabre to lądowa wersja serii pocisków ziemia-powietrze CAMM (Common Anti-Air Modular Missile) brytyjskich sił zbrojnych, opracowanej przez MBDA UK dla Wielkiej Brytanii.

Sky Sabre

Sky Sabre / fot. mbda-systems.com

Sky Sabre zastępuje system Rapier, który niedawno zaczął piątą dekadę służby w brytyjskim wojsku. Rapier zapewniał bezpieczeństwo w Kuwejcie, na południowym Atlantyku i podczas igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 roku.

Oczami i uszami Sky Sabre jest trójwspółrzędna stacja radiolokacyjna średniego zasięgu Giraffe Agile Multi Beam 3D. Jej antena obraca się na szczycie wysuwanego masztu, co pozwala na wyniesienie jej ponad linię drzew i inne przeszkody w celu lokalizacji nisko latających obiektów. Stacja obserwuje przestrzeń w promieniu 360 stopni na odległości 120 km. To sprawdzony i bardzo niezawodny sprzęt, który przeszedł wiele ulepszeń od czasu wdrożenia do służby.

Drugim elementem, będącym sercem całego systemu, jest pakiet zarządzania walką i rozpoznaniem. W istocie jest to centrum dowodzenia i kontroli. Łączy ono stację radiolokacyjną z pociskami i wysyła je do celu. Wykorzystuje taktyczne łącze wymiany danych Link 16, które pozwala Sky Sabre dzielić się informacjami z okrętami Royal Navy, samolotami Royal Air Force i siłami sojuszników. Oznacza to, że system jest całkowicie zintegrowany i może uczestniczyć w narodowych operacjach połączonych lub NATO.

Trzeci komponent to inteligentna wyrzutnia Land Ceptor i sam pocisk rakietowy. Rakiety CAMM (Common Anti-Air Modular Missiles) o masie 99 kg każda są dwukrotnie cięższe od Rapierów i mają trzykrotnie większy zasięg. Mogą rozwinąć prędkość 3700 km/h i niszczyć myśliwce, bezzałogowe statki powietrzne, a nawet naprowadzane laserowo bomby precyzyjne.

Na mobilnej wyrzutni w kontenerach startowych mieści się osiem pocisków, wystrzeliwanych w unikalny, wielokierunkowy sposób, co znacznie zmniejsza jej sygnaturę, czyniąc z wyrzutni trudniejszy cel dla przeciwnika. Czas załadowania kolejnej jednostki ognia (8 rakiet) na wyrzutnię jest krótszy o połowę od czasu ponownego uzbrojenia wyrzutni Rapierów.

CAMM w systemie Sky Sabre to ta sama rakieta, która jest używana na okrętach (w systemie Sea Ceptor) i ma wspólne komponenty z rakietą ASRAAM stanowiącą uzbrojenie myśliwców Królewskich Sił Powietrznych. Ta wspólność upraszcza logistykę i przysparza wojsku znacznych oszczędności.

Sky Sabre w Polsce

Od kwietnia 2022 r. brytyjski system przeciwlotniczy Sky Sabre w ramach pomocy sojuszniczej jest rozlokowany w Polsce.

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Źródło: mbda-systems.com

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz