Paź Gintowt Bellotta z kolekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego wystawiony na aukcji w Wiedniu


Obraz „Paź Gintowt” namalowany na zamówienie polskiego króla Stanisław Augusta Poniatowskiego został wystawiony na aukcję w wiedeńskim domu aukcyjnym im Kinsky. Cena wywoławcza dzieła to 250 tys. euro.

Benardo Bellotto zwany Canalettem był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli weneckiego malarstwa wedutowego (tj. poświęconego miejskiemu pejzażowi). Pochodzący z Wenecji artysta znalazł zatrudnienie w Warszawie okresu panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Obraz „Paź Gintowt” jest częścią serii czterech znanych portretów konnych autorstwa Bellotto. Zostały namalowane na zlecenie a polskiego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dwa z tych obrazów „Pułkownik Koenigsfels uczy jazdy konnej ks. Józefa Poniatowskiego” oraz „Stajenny prowadzący konia” znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowym w Warszawie. Natomiast „Portret konny huzarskiego oficera” jest w posiadaniu Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu. Zakup tego obrazu do polskich zbiorów oznaczałby, że 3 z 4 konnych portretów Bellotta ponownie byłyby w polskich zbiorach.

„Paź Gintowt” był częścią wielkiej kolekcji malarstwa króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i początkowo znajdował się w Pałacu Królewskim w WArszawie. Następnie został przeniesiony do Belwederu. Później wiadomo, że był częścią kolekcji Henry’ego Kenta, a następnie znajdował się w prywatnej kolekcji we Francji. Ostatni raz był wystawiany na sprzedaż w 1991 r.  w Monako przez słynny londyński dom aukcyjny Sotheby’s. Potem był częścią kolekcji Erny Weidinger.

Obecnie został wystawiony na sprzedaż przez Dom Aukcyjny im Kinsky. Jest to dom aukcyjny dzieł sztuki założony w Wiedniu w 1992 r. Znajduje się w Pałacu Kinskich w centrum miasta - stąd często używany skrót dla domu aukcyjnego: im Kinsky. Obok Dorotheum, założonego w 1707 r„ im Kinsky jest najważniejszym domem aukcyjnym dzieł sztuki w Austrii.

Cena wywoławcza obrazu to 250 tys. euro, ale szacunkowo obraz może zostać sprzedany nawet za 500 tys. euro.

Źródło: auction.imkinsky.com

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz