mLumen od Biblioteki Narodowej agreguje treści z polskich bibliotek i internetowych blogów


mLUMEN to aplikacja mobilna Biblioteki Narodowej prezentująca użytkownikom zagregowane zbiory polskich bibliotek, dane instytucji publicznych oraz wpisy z blogów i serwisów internetowych.

mLumen dla twórców blogów

Widok początkowy aplikacji mLumen

Do aplikacji mLUMEN będzie można poprzez wtyczkę LUMEN-WP podpiąć własny blog (stronę internetową) o ile jest oparty o system WordPress. Autorzy takich blogów zyskają miejsce, w którym będą wyszukiwane zamieszczane przez nich treści.

W mLumen znajdzie się poza podstawowymi danymi jedynie streszczenie danego wpisu na blogu. Jeśli zainteresuje czytelnika to ten będzie mógł przejść na blog. Zatem mLumen może być narzędziem, które zwiększy ruch sieciowy na danym blogu. Jednocześnie udział w projekcie jest bezpłatny.

mLumen nowe narzędzie wyszukiwania

Widok wyszukiwania w aplikacji mLumen

Natomiast z punktu widzenia użytkownika aplikacja daje mu nowe narzędzie wyszukiwania treści, które zawiera zbiory polskich bibliotek, dane instytucji publicznych oraz wpisy z blogów.

Po zalogowaniu do mLumen zobaczymy minimalistyczne menu, dla którego inspiracją kolorystyki były obrazy holenderskiego artysty Pieta Mondriana, jednego z prekursorów abstrakcjonizmu. Jednymi z jego najsłynniejszych dzieł są kompozycje czerwonych, żółtych lub niebieskich prostokątów i kwadratów w mocno zaznaczonym czarnym konturze. Odzwierciedlenie tej kolorystyki znajduje się w aplikacji mLumen.

Widok konkretnego dzieła w aplikacji mLumen

Sercem projektu jest wyszukiwarka, która pozwala szukać tematów i obiektów powiązanych z wyszukiwaną treścią. Przykładowo szukając informacji o Kazimierzu Wielkim otrzymamy podzielone kategoriami tematy i obiekty. W tematach znajdziemy takie kategorie jak przedmioty, osoby, instytucje i wydarzenia. Pozwoli nam to znaleźć informacje nie tylko o samym Kazimierzu Wielkim, ale o chociażby  instytucjach lub wydarzeniach, gdzie pojawiło się jego imię. Stąd mLumen pokazał nam w wynikach wyszukiwania Fundację im. Kazimierza Wielkiego, czy Konkurs o Medal im. Króla Kazimierza Wielkiego. W obiektach znajdziemy takie kategorie jak wpisy blogowe oraz dzieła podzielone wedle tytułu i autora. Stąd szukając informacji o historii otrzymamy np. wyniki kierujące do Podatkowej historii świata na jednym z blogów lub do książki Tajemnice władców Polski.

Jeśli to dla nas zbyt mało możemy przejść do pełnego wyszukiwania. Wyszukiwanie „Kazimierz Wielki’ zwraca nam 125 tematów i 44 022 obiektów. Filtr po prawej stronie pozwala nam podzielić temat według takich kategorii jak: osoba, instytucja, wydarzenie, forma/rodzaj/gatunek, miejsce i przedmiot. Natomiast w przypadku obiektów na: blog, dane publiczne i dzieło. Możemy je posortować według daty publikacji lub trafności.

Aplikacja OMNIS prezentująca dostępność danego dzieła w bibliotekach w Polsce

Szukając książki o naszym wielkim królu dostajemy tysiące dzieł z nim związanych. Każde z nich jest prezentowane osobno w mLumen. Widzimy jego tytuł i autora, a także powiązane z nim tematy. Możemy dane dzieło oznaczyć jako do przeczytania, a także poszukać powiązań i podobnych obiektów. Autorzy są dodatkowo podlinkowani, co pozwala nam zapoznać się z ich innymi publikacjami. Wreszcie możemy przejść do źródła, co skieruje nas albo na stronę danego bloga albo do przeglądarki OMNIS, która zawiera  zintegrowany katalog wszystkich bibliotek w Polsce. W ten sposób po wybraniu książki Kazimierz Wielki 1310-1370, Karola Olejnika i przejściu do jej źródła otrzymamy listę ponad 100 bibliotek w Polsce z informacją o dostępnych egzemplarzach tej publikacji. Generuje się także mapka, która ułatwia znalezienie najbliższej biblioteki.

Obserwacja tematów w mLumen

Widok tematów „na czasie” w aplikacji mLumen

Poza wyszukiwaniem konkretnych treści mLumen pozwala także śledzić interesujące nas tematy, co ułatwia późniejsze szukanie pojawiających się w nich nowości. Menu aplikacji zawiera również zakładkę z tematami na czasie, która pokazuje w zależności od wyboru użytkownika najpopularniejsze tematy w ostatnim dniu, tygodniu lub miesiącu.

W ramach danego tematu można wyszukiwać treści po dziele, wpisie na blogu lub po danych publicznych.

mLumen od kiedy i gdzie?

Aplikacja mobilna mLUMEN zostanie udostępniona użytkownikom systemów Android oraz iOS w drugiej połowie 2022 r.

Artykuł sponsorowany, powstał we współpracy z Biblioteką Narodową.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz