18 Dywizja Zmechanizowana testuje koreański AS-21 Redback. Czy to nowy BWP Wojska Polskiego?


Jak poinformował, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, 18. Dywizja Zmechanizowana testuje południowokoreański bojowy wóz piechoty AS-21 Redback.

AS21 Redback / fot. Hanwha, hanwha-defense.co.kr

AS-21 Redback firmy Hanwha to zaawansowany południowokoreański opancerzony bojowy wóz piechoty, który jest znacząco cięższy i nowocześniejszy od K21, czyli podstawowego BWP wojska Korei Południowej. Redback to BWP piątej generacji, wyposażony w szereg najnowocześniejszych technologii, w tym kompozytowe gąsienice gumowe i hydropneumatyczne zawieszenie typu ISU. Redback ostał opracowany głównie na eksport i był szeroko oferowany w regionie Azji Południowo-Wschodniej i Australii.

Jednocześnie trwają testy bojowego wozu piechoty BORSUK, który jest produktem polskiego przemysły zbrojeniowego. AS-21 jest rozważany jako uzupełnienie jednostek wojskowych wyposażonych w przyszłości w amerykańskie czołgi Abrams. Z kolei BORSUK miałby zostać wdrożony do jednostek z koreańskimi czołgami K21.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz