MQ-9A Reaper dla Wojska Polskiego. Polska pozyskała amerykańskie drony rozpoznawcze


Polska pozyskała ze Stanów Zjednoczonych bezzałogowe systemy rozpoznawcze MQ-9A Reaper. Pozostaną na służbie Wojska Polskiego do czasu zakupu bezzałogowca w wersji MQ-9B.

General Atomics MQ-9 Reaper / fot. US Army

Wartość umowy wynosi 70,6 mln USD netto, a sama usługa będzie świadczona do czasu planowanego pozyskania i wprowadzenia do użytkowania przez Siły Zbrojne RP bezzałogowego systemu rozpoznawczo-uderzeniowego MQ-9B REAPER.

General Atomics MQ-9 Reaper (czasami nazywany Predator B) to bezzałogowy statek powietrzny (UAV) zdolny do zdalnie sterowanych lub autonomicznych operacji lotniczych opracowany przez General Atomics Aeronautical Systems (GA-ASI) dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (USAF).

MQ-9 to pierwszy bezzałogowy statek powietrzny typu „hunter-killer” zaprojektowany do długotrwałego nadzoru na dużych wysokościach. MQ-9 jest większym, cięższym i bardziej wydajnym samolotem niż wcześniejszy General Atomics MQ-1 Predator. USAF w 2021 eksploatowało ponad 300 MQ-9 Reapers.

Bezzałogowe systemy powietrzne MQ-9A umożliwią pozyskiwanie danych rozpoznawczych w zakresie rozpoznania obrazowego (IMINT) poprzez wykorzystanie głowic optoelektronicznych oraz w zakresie rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT) z wykorzystaniem radaru. MQ-9 Reaper może przenosić do 1360 kg uzbrojenia podwieszanego na sześciu węzłach podskrzydłowych.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz