Konferencja: Autentyzm miejsc pamięci i jego rola w budowaniu tożsamości narodowej


Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Warszawie i Izba Pamięci Strzelecka 8  zapraszają do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej „Autentyzm miejsc pamięci i jego rola w budowaniu tożsamości narodowej”. 

Materiały partnera

Pojęcie „miejsca pamięci„ obecne jest w naukach historycznych co najmniej od kilkudziesięciu lat. Pod tym sformułowaniem rozumiemy przede wszystkim miejsca „o których się wspomina„, zarówno z uwagi na zdarzenia jakie miały tam miejsce, osoby, o których „warto wspominać”, pamiątki materialne – definiujące owe zdarzenia, jak i pamięć społeczną o nich. O ”wartości” miejsc pamięci rozumianych poprzez siłę oddziaływania – kreowania i międzypokoleniowej transmisji pamięci w dużym stopniu decyduje jego autentyzm, a także forma związanych z nimi ekspozycji – wzmacniających – porządkujących przekaz.

Do grona licznych w Polsce „miejsc pamięci” związanych najczęściej z II wojną światową całkiem niedawno dołączyły miejsca zbrodni komunistycznych. Są nimi budynki, w których owych zbrodni dokonywano, materialne świadectwa tych zbrodni – głównie w formie inskrypcji pozostawianych przez ofiary, fotografie, dokumenty, relacje. Patrząc na współczesny stan zachowania miejsc pamięci związanych ze zbrodniami komunistycznymi może wydawać się, że znalezienie dla nich czytelnego – spójnego przekazu opowiadającego historię ofiar i katów będzie bardzo trudne. Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach dysponujemy nadal (mimo upływu ponad 70 lat) sporym atutem w postaci autentyzmu, wokół którego można i należy budować narrację. Także widoczny wzrost zainteresowania zwiedzających tego typu miejscami w ostatnich latach skłania do głębszej refleksji nad możliwościami wykorzystania ich w procesie kształtowania poczucia  tożsamości narodowej Polaków.

Na kształtowanie tożsamości narodowej wpływa nie tylko znajomość historii, ale też  język ojczysty, symbole narodowe, religia, literatura i muzyka. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy autentyzm miejsc pamięci może być również postrzegany jako czynnik narodowotwórczy.

Konferencja ma więc na celu wymianę wiedzy i doświadczeń na temat roli autentyzmu miejsc pamięci w identyfikowaniu się z własnym narodem, w odczuwaniu z nim więzi emocjonalnej oraz w umacnianiu poczucia odrębności wobec innych narodów.

Konferencja odbędzie się w Warszawie (Strzelecka 8 Izba Pamięci) 25 października 2022 (wtorek), początek godz. 8.45.

 Oprócz naukowych referatów zaplanowany jest panel dyskusyjny „Miejsca pamięci na mapie współczesnej narracji historycznej” z udziałem:

  • dr. Tomasza Łabuszewskiego – Dyrektora Oddziału IPN w Warszawie
  • dr. Karola Mazura – Muzeum Powstania Warszawskiego
  • Tomasza Karasińskego – Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”.

Rozmowę poprowadzi redaktor Rafał Dudkiewicz z Polskiego Radia.

Konferencja transmitowana będzie na Facebooku i kanale YouTube warszawskiego oddziału IPN.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz