Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich 2022


Muzeum Krakowa zaprasza do swoich oddziałów na Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich 2022.

Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich 2022

Program wydarzenia w Muzeum Krakowa:

Pałac Krzysztofory

godz. 11.00 - Księgi Krzysztoforskie: Bitwa krakowskich czarnoksiężników. Pan Twardowski vs Krzysztofor Wielki
Zapraszamy na kolejne przedstawienie dla dzieci w ramach cyklu Księgi Krzysztoforskie. Tym razem weźmiemy udział w pojedynku dwóch krakowskich czarnoksiężników, Pana Twardowskiego oraz Krzysztofora Wielkiego. Na czwartkowy obiad do Pałacu Krzysztofory przybywa Pan Twardowski. Pojawia się tu na zaproszenie Krzysztofora Wielkiego. Daniem głównym ma być rosół z koguta, który przyrządza kucharka Maryśka. Podczas spotkania dochodzi jednak do awantury – jak to zwykle między czarnoksiężnikami bywa, każdy z nich chce udowodnić swoją wyższość nad drugim. Uczestnicząca w przedstawieniu publiczność zostanie podzielona na dwie drużyny, którym przewodzić będą czarnoksiężnicy. Podczas zmagań, nie tylko sportowych, będą ćwiczyć m.in. rzut kamieniem filozoficznym… na Księżyc. Co z tych zmagań wyniknie, dowiemy się w trakcie przedstawienia.

Księgi Krzysztoforskie to cykl spektakli dla dzieci w wieku 3–9 lat, podczas których dzieci poznają bogaty świat krakowskich podań i opowieści. W przedstawieniach pojawiają się m.in. Pan Twardowski, Smok Wawelski, szewc Skuba, Lajkonik, a także inni bohaterowie znani z legend Krakowa. Przedstawienia realizowanie są przez Teatr Otwarty. Spektakle odbywają się w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory w niedzielne przedpołudnia.

Prowadzenie: Teatr Otwarty TO
Cena: 15 zł od dziecka (jeden opiekun wstęp bezpłatny)
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

godz. 13.00 - Pod dachem Krzysztoforów
Prezentacja wybranych wnętrz – zwykle zamkniętych dla zwiedzających. W trakcie spotkania można będzie zobaczyć m.in. zachowaną polichromię dawnego pałacu, a także niektóre obiekty przechowywane w muzealnej bibliotece, np. dyplom króla Zygmunta III zatwierdzający uposażenie Towarzystwa Strzeleckiego przez Radę Miejską i list Stanisława Wyspiańskiego do wujostwa (Janiny i Kazimierza Stankiewiczów) z 9 maja 1894 roku.

Prowadzenie: dr Walery Bubień

Cena: 15 zł
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

godz. 15.00 - Krzysztoforskie przebieranki
Oprowadzanie tematyczne po podziemnej części wystawy stałej Kraków. Od początku, bez końca

Wystawa jest opowieścią o ludziach, mieszkańcach Krakowa, którzy tworzyli i tworzą jego historię. Moda zmieniała się wraz z mijającymi okresami historycznymi, co współcześni mieszkańcy będą mogli zobaczyć podczas tematycznego oprowadzania, podczas którego przewodnik wcieli się w niecodzienną rolę… marszałka dworu. Opowie historię miasta z własnego punktu widzenia, a uczestnicy, przebierając się w stroje z epoki, będą również mogli odegrać role w tym osobliwym spektaklu.

Prowadzenie: Tomasz Karżewicz
Cena: 15 zł
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

godz. 17.00 - Nasza Karmelicka
Miłośników mikrohistorii zapraszamy na spotkanie z osobami, które poprzez dzieciństwo i młodość, wykonywaną pracę lub zainteresowania naukowe były lub nadal są związane z Piaskiem (dawnymi Garbarami).

W rozmowie wezmą udział:

Leszek Grabowski – fotograf, autor wspomnień, m.in. Obrazu Krakowa lat 60. we wspomnieniach z dzieciństwa

dr Szymon Sułecki – archiwista, opiekun muzeum Klasztoru OO. Karmelitów w Krakowie na Piasku

dr Walery Bubień – historyk, muzealnik, autor spacerownika Wokół ulicy Karmelickiej (Muzeum Krakowa)

Prowadzenie: Ryszard Kozik (Muzeum Krakowa)
Miejsce: Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory
Wstęp wolny

Wieża Ratuszowa

godz. 12.00 i 14.00 - Z niecodzienną wizytą u Bolesława
Zapraszamy na wyjątkowe zwiedzanie Wieży Ratuszowej, podczas którego poznamy tajemnice związane z tym miejscem. Dowiemy się m.in. za co ścięty został kat krakowski Antoni Strzelbicki, kto gościł w znajdującej się pod ratuszem piwnicy Świdnickiej oraz czym skutkowało uderzenie pioruna w wieżę w II poł. XVII w. Podczas zwiedzania udamy się także pod hełm Wieży Ratuszowej, gdzie zobaczymy niedostępne na co dzień dzwony.

Prowadzenie: Justyna Kasińska
Cena: 15 zł
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

Rynek Podziemny

godz. 11.00 i 16.00 - Oprowadzanie po wystawie stałej Śladem europejskiej tożsamości Krakowa
Cena: 15 zł
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

godz. 12.00–15.00 - Pasja sprzed wieków – spotkanie z grupą rekonstrukcyjną Wotczina Raróg
Wotczina Raróg to działająca od 18 lat krakowska drużyna rekonstrukcji historycznej specjalizująca się w odtwarzaniu epoki wczesnego średniowiecza (IX–XI wiek). Na ekspozycji w Rynku Podziemnym rzemieślnicy przybliżą zwiedzającym tajniki snycerstwa, kaletnictwa oraz tworzenia odzieży metodami sprzed ponad tysiąca lat. Będzie można poznać stosowane wówczas techniki, zobaczyć narzędzia i wyroby oraz, oczywiście, spotkać się i porozmawiać z pasjonatami dawnego rzemiosła.

Wstęp w cenie biletu na wystawę (1 zł)

Celestat

godz. 11.00 - Od lokacji do fortyfikacji czyli jak w Krakowie mury budowano
Warsztaty dla dzieci w wieku 5–9 lat
Uczestnicy poznają krótką historię lokacji Krakowa, która zapoczątkowała proces budowy miejskich fortyfikacji, a także funkcję i lokalizację najważniejszych średniowiecznych budowli. Następnie wcielą się w rolę budowniczych i na podstawie historycznych ilustracji wzniosą z klocków średniowieczne miasto na wielkoformatowej mapie Krakowa.

Prowadzenie: Michał Szczerba
Cena: 15 zł od dziecka (jeden opiekun wstęp bezpłatny)
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

godz. 12:30 - Brackie ABC
Zapraszamy do Celestatu, neogotyckiego, XIX-wiecznego pałacyku usytuowanego w centrum Krakowa będącego historyczną siedzibą Krakowskiego Towarzystwa Strzeleckiego zwanego potocznie Bractwem Kurkowym. W czasie spotkania przedstawiciele tej najstarszej krakowskiej organizacji strzeleckiej opowiedzą o tym, czym przed wiekami i obecnie trudniło się Bractwo. Zaprezentują również tradycyjny strój polski, z którym zwykle są kojarzeni. Opowiedzą o jego pochodzeniu i poszczególnych elementach. Uczestnicy spotkania będą mogli również przymierzyć brackie stroje. Spotkanie odbędzie się w przestrzeni wystawy (poświęconej miejskiej obronności), którą będzie można zwiedzić wraz z pracownikiem muzeum.

Wstęp w cenie biletu na wystawę (1 zł)

Dodatkowo przez cały dzień oddziale prezentowana będzie wystawa prac uczniów krakowskiej Szkoły Podstawowej nr 38 im. Bractwa Kurkowego, uczestniczących w konkursie Barwna Historia Bractwa Kurkowego.

Kamienica Hipolitów

godz. 10.00–14.00 - Forum kolekcjonerskie
Masz w domu ciekawe pamiątki, kolekcjonujesz ciekawe przedmioty? Zapraszamy do Kamienicy Hipolitów! Podziel się z nami swoją wiedzą, opowiedz nam, jak rozpoczęła się Twoja przygoda z kolekcjonerstwem. Pochwal się tym, co dla ciebie cenne. Tym, co sprawia Ci radość i napawa Cię dumą. W Pokoju Kolekcjonera zorganizowane zostanie spotkanie, w czasie którego pracownicy Muzeum Krakowa spotkają się z kolekcjonerami. Będzie to okazja do wymiany doświadczeń, budowania wiedzy o tworzeniu kolekcji. Nasi eksperci pomogą Wam w określeniu wartości waszych przedmiotów oraz doradzą, jak je naprawić lub do kogo udać się w celu otrzymania dokładniejszej wiedzy eksperckiej.

Wstęp w cenie biletu na wystawę (1 zł)

godz. 14.00 - Oprowadzanie po wystawie Dom mieszczański
Cena: 15 zł
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

Ulica Pomorska

godz. 15.00 - Wrzesień 1939 r. i początek konspiracji w Krakowie oczami polskich lotników
Spotkanie z działaczem Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, Andrzejem Chytkowskim.

W czasie spotkania Andrzej Chytkowski, członek zarządu Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, opowie o zmaganiach bojowych pilotów 2. Pułku Lotniczego w Krakowie. W okresie międzywojennym był on bardzo ważną jednostką Wojska Polskiego związaną od początku z krakowskim lotniskiem Rakowice. Od pierwszych dni września 1939 r. jego piloci walczyli z Niemcami w ramach Armii Kraków, a także w obronie Warszawy. Ich zachowane wspomnienia tworzą żywą i dramatyczną historię zmagań w nierównej walce z Luftwaffe. Podczas okupacji część osób związana z krakowskim lotnictwem aktywnie włączyła się w działalność konspiracyjną, będąc – ze względu na swoje doświadczenie zawodowe – bardzo ważną jej częścią.

Wstęp wolny

Apteka pod Orłem

godz. 10.00–15.00
W przestrzeni wystawy stałej, we wnętrzu apteki Tadusza Pankiewicza, zaprezentuje swoją działalność żydowskie stowarzyszenie FestivALT działające na przecięciu sztuki i aktywizmu, podejmujące tematy związane ze społecznością żydowską w Polsce. Stowarzyszenie skupia wokół siebie międzynarodową grupę artystów i działaczy społecznych, a swoje projekty realizuje głównie w Krakowie.

Wstęp w cenie biletu na wystawę (1 zł)

godz. 12.00–17.00 - Co czytano podczas okupacji?
Podczas spotkania pracownicy Muzeum Krakowa zaprezentują wybrane zbiory związane z literaturą i prasą okresu okupacji. Zwiedzający będą mogli zapoznać się z najważniejszymi tytułami i najciekawszymi książkami, ze szczególnym uwzględnieniem Gazety Żydowskiej wydawanej w gettach.

Wstęp w cenie biletu na wystawę (1 zł)

Fabryka Emalia Oskara Schindlera

godz. 10.00–18.00 - Wojenne portrety krakowian – wystawa partycypacyjna
Zapraszamy do stworzenia wspólnej wystawy partycypacyjnej w Fabryce Emalia Oskara Schindlera! Z przyniesionych w ciągu dnia do muzeum kopii zdjęć i rodzinnych dokumentów z czasów niemieckiej okupacji zaaranżujemy razem wystawę. Będzie ona przypominać historie znanych i mniej znanych mieszkanek i mieszkańców naszego miasta. W przygotowanej przestrzeni, dostępnym dla ogółu publiczności, krakowianie będą mogli zaprezentować swoje prywatne pamiątki z okresu II wojny światowej, a także podzielić się z muzealnikami swoją rodzinną opowieścią.

Wstęp wolny

godz. 16.00 (Sala kinowa) - Żydowscy obywatele Krakowa
Żydowscy obywatele Krakowa to znana seria publikacji Wydawnictwa EMG, która w popularnej formie notesów do czytania opowiada o przedwojennym życiu społeczności żydowskiej w Krakowie, a przede wszystkim przypomina o mieszkańcach miasta, którzy wnieśli istotny wkład w jego rozwój. W trakcie rozmowy poruszony zostanie temat dziedzictwa krakowskich Żydów, współczesnych stereotypów w relacjach polsko-żydowskich oraz planów wydawniczych na przyszłość.

W rozmowie udział wezmą:

Barbara Sadurska (prawniczka, pisarka, laureatka Nagrody Kraków Miasto Literatury Unesco i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza)
Ewa Mańkowska-Grin (malarka, pisarka i właścicielka Wydawnictwa EMG, pomysłodawczyni ogólnopolskich festiwali literackich)
Wstęp wolny

Stara Synagoga

Gmach Starej Synagogi w czasie Dnia Otwartego Muzeów zostanie oddany we władanie organizacji Beit Kraków działającej w nurcie judaizmu reformowanego z rabin Tanyą Segal na czele. Proponowane spotkania dotyczyć będą kwestii związanych życiem kulturalnym współczesnych Żydów krakowskich oraz problemami odnoszącymi się do ich dziedzictwa. Podejmiemy tematy związane ze spektaklami w Teatrze Żydowskim na Kazimierzu oraz dotyczące tego, jak nie należy zagospodarowywać budynków po synagogach. Wszystko to zostanie zakończone performancem w reżyserii rabin, która realizuje się jako reżyser teatralny.

godz. 11:00 - Zrób własną chanukiję!
warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 6-10 lat

Czym jest chanukija i kiedy się jej używa? Jaka jest jej symbolika? Podczas warsztatów wyjaśnimy czym jest Chanuka, jakie zwyczaje są kultywowane w czasie święta oraz jakie potrawy można w tym czasie zjeść. Wykonamy również własne chanukije, które następnie zostaną wystawione w Starej Synagodze i przedstawione zwiedzającym na czas poprzedzający święto Chanuki.

Cena: 15 zł od dziecka (jeden opiekun – wstęp bezpłatny)
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

godz. 13:00 - Od pobożności do hulanki. Dzieje synagogi Chewra Thilim w Krakowie
W trakcie wykładu uczestnicy poznają zawiłą historię domu modlitwy Bractwa Psalmowego, która rozpoczyna się w XIX wieku, a także inne funkcje budynku na rogu ul. Meiselsa i Bożego Ciała. Referat będzie zaproszeniem do dyskusji dotyczącej, zgodnego z tradycją żydowską, sposobu wykorzystywania budynków, które straciły swoją pierwotną funkcję sakralną.

Prowadzący: dr Monika Prylińska, FestivALT

Wstęp wolny

godz. 15:00 - Klasyka w nowoczesnej historii w Teatrze Midraszowym
Wykład na temat historii Teatru Żydowskiego w Krakowie oraz wykorzystania teraźniejszych interpretacji do zrozumienia przeszłości wraz z performancem teatralnym wykorzystującym przestrzeń Starej Sygagogi.

Prowadzący: Rabbi Tanya Segal
Wstęp w cenie biletu na wystawę (1 zł)

Muzeum Nowej Huty

godz. 12.00 - Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Plac Centralny. W poszukiwaniu centrum
Zapraszamy na nietypowe oprowadzanie i spotkanie na ekspozycji poświęconej dziejom Placu Centralnego, gdzie obok opowieści kuratora posłuchamy również mieszkańców osiedli oraz osób, które pracowały w sklepach bądź instytucjach w okolicy placu. Sama wystawa Plac Centralny – w poszukiwaniu centrum nie tylko przybliża historyczne dzieje tego miejsca, ale także próbuje odpowiedzieć na pytania - czy Plac Centralny nadal pełni rolę centrum Starej Nowej Huty, czy też może ją zatracił? A także czy nadal jest centrum komunikacyjnym, handlowo-usługowym i rekreacyjnym? Porusza ona również wątek kontrowersji wokół nadania patrona placowi w 2004 r. w postaci prezydenta USA z lat 80. XX w. Ronalda Reagana. A także pokazuje jak miejsce to inspirowało artystów.

Prowadzenie: Piotr Kapusta
Cena: 15 zł
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

godz. 14.00–16.00 - Dziecięcy pomysł na Plac Centralny
Zapraszamy na nietypowe oprowadzanie i spotkanie na ekspozycji poświęconej dziejom Placu Centralnego, gdzie obok opowieści kuratora posłuchamy również mieszkańców osiedli oraz osób, które pracowały w sklepach bądź instytucjach w okolicy placu. Sama wystawa Plac Centralny – w poszukiwaniu centrum nie tylko przybliża historyczne dzieje tego miejsca, ale także próbuje odpowiedzieć na pytania - czy Plac Centralny nadal pełni rolę centrum Starej Nowej Huty, czy też może ją zatracił? A także czy nadal jest centrum komunikacyjnym, handlowo-usługowym i rekreacyjnym? Porusza ona również wątek kontrowersji wokół nadania patrona placowi w 2004 r. w postaci prezydenta USA z lat 80. XX w. Ronalda Reagana. A także pokazuje jak miejsce to inspirowało artystów.

Prowadzenie: Anna Zabdyrska
Wstęp w cenie biletu na wystawę (1 zł)

godz. 11.00-17.00 - Rówieśnicy miasta - seniorzy w Nowej Hucie i Nowym Belgradzie
Prezentacja „Rówieśnicy miasta„ jest efektem projektu ”Ageing Futures”, który powstał w ramach współpracy studentek i studentów antropologii kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu w Belgradzie. Przez kilka miesięcy, w parach badawczych krakowsko-belgradzkich przyglądali się oni kwestiom starzenia się w przestrzeni miejskiej.
Uczestnicy projektu tak określali cel swoich działań: „Starzenie się traktowaliśmy jako proces włączania oraz wykluczania historycznego, kulturowego i społecznego. Aby rozpoznać sposoby w jakie negocjują swoje pozycje, obecność oraz prawa do narracji i pamięci, tropiliśmy, obserwowaliśmy i podążaliśmy za seniorami i seniorkami oraz ich praktykami w przestrzeniach obu miast.
Nasze tropy badawcze prowadziły nas zarówno do centrów miast, parków miejskich, targów, ale i dzielnic zaplanowanych jako „modelowe miasta socjalistyczne” – Nowej Huty i Nowego Belgradu.
Rozmowy z mieszkańcami, obserwacje codzienności i współpraca w terenach przybliżyły nas do zrozumienia w jaki sposób osoby starsze doświadczają, postrzegają i interpretują swoje codzienne interakcje ze zmieniającą się przestrzenią miejską Belgradu i Krakowa.
Prezentacja jest rezultatem naszych poszukiwań, wspólnego procesu badawczego, ale i rozpoznań dotyczących starzenia się w przestrzeniach miejskich Belgradu i Krakowa. Jest opowieścią o (nie)obecności seniorów i seniorek w przestrzeniach i narracjach miejskich, ale i naszej współpracy w ramach wspólnego projektu badawczego.

Prowadzenie: Agata Kokoryn

Muzeum Podgórza

godz. 12.00 - Oprowadzanie po wystawie Stał dwór szlachecki
To wyjątkowe spotkanie poprowadzą współtwórcy wystawy „dworskiej”: działające wokół dawnych dworów stowarzyszenia – Stowarzyszenie Miłośników Woli Duchackiej i Towarzystwo Przyjaciół Prokocimia oraz osoby prywatne (Ewa Gaj z Piasków Wielkich). Będzie to niezwykła opowieść o tym, jak ludzie, często mieszkańcy współczesnych blokowisk, podjęli się opieki nad spuścizną związaną z dawnymi dworami i ich właścicielami.

Cena: 15 zł
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

godz. 15.00
Muzeum Podgórza tuż po ataku Rosji na Ukrainę aktywnie włączyło się w akcje pomocy Ukraińcom. Dziś ukraińscy uchodźcy tworzą wyjątkową, aktywną i stale rozwijającą się społeczność wokół Muzeum Podgórza. Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich będzie okazją do wzięcia udziału w lekcjach śpiewu tradycyjnych ukraińskich piosenek przygotowanych przez zespół Ukrainek, który spontanicznie zawiązał się w Krakowie.

Wstęp wolny

godz. 10.00–17.00 - Mapowanie historii Podgórza
Każdy podgórzanin i krakowianin z pewnością mógłby wskazać miejsca w przestrzeni miasta, które są dla niego szczególnie ważne. W holu Muzeum Podgórza umieszczona zostanie mapa dzielnicy, na której będzie można zaznaczać te lokalizacje, które budzą w nas wyjątkowe wspomnienia/ sentyment, mają głębokie znaczenie lub wiążą się z rodzinnymi historiami. Działanie to połączone będzie z promocją funkcjonującego w Muzeum Podgórza Depozytu Pamięci, w którym podgórzanie mogą opowiadać swoje historie osobiste.

Wydarzenie realizowane we współpracy z działającym w Podgórzu Biurem Inicjatyw Społecznych.
Wstęp wolny

Rydlówka

godz. 17.00 - Raz dokoła. Kobiety Wesela
Monodram w reżyserii i wykonaniu Kingi Kowalskiej na podstawie Wesela Stanisława Wyspiańskiego

W przedstawieniu aktorka wciela się w osiem różnych bohaterek Wesela Wyspiańskiego, ukazując ich różnorodność, emocjonalność, bogactwo ruchowe i językowe. Każda z tych kobiet chce być szczęśliwa, wszystkie pragną miłości, choć każda z nich inaczej tę miłość rozumie i w inny sposób jej doświadcza. Jest tu dziewczęca potrzeba zakochania się, jest zachłyśnięcie się świeżą miłością, jest kobieca potrzeba miłości erotycznej, dojrzała miłość partnerska, jest i potrzeba miłości duchowej, ponadzmysłowej, ale jest też tęsknota i pragnienie miłości pomimo wielkiego bólu i straty. Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie ze słowem, ruchem, muzyką i Weselem Wyspiańskiego ukazanym w nowej, kobiecej odsłonie. (e-teatr.pl)

Reżyseria i wykonanie: Kinga Kowalska
Opieka artystyczna: Katarzyna Skarżanka
choreografia: Tatiana Asmolkova
konsultacja gwarowe: Kazimierz Sikora
konsultacje ludowe: Katarzyna Chodoń
skrzypce: Dominika Kapuśniak

W spektaklu wykorzystano muzykę Zespołu InFidelis i Kapeli Maliszów.
Premiera odbyła się 5 marca 2022 roku na Scenie Dekerta 10 w Krakowie

Cena: 15 zł
Bilety dostępne online https://bilety.muzeumkrakowa.pl/ oraz w Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

Dom Zwierzyniecki

godz. 10.00–16.00 - Zwierzynieckie pogaduchy, czyli co robić w muzeum?
Zapraszamy sympatyków Domu Zwierzynieckiego na rozmowy przy ciastku i kawie o bliższej i dalszej przyszłości miejsca. W niezobowiązującej atmosferze oddziałowej przestrzeni sąsiedzkiej będzie można porozmawiać z pracownikami Muzeum Krakowa o życiu na Zwierzyńcu, o sposobach spędzania wolnego czasu, o tym gdzie warto pójść, i o tym, czego w okolicy brakuje. Powspominać wspólnie z nami spędzone lata albo zobaczyć, co nam umknęło w nawale pracy. Z takich niedzielnych pogaduszek może nam się wyłonić obraz Domu Zwierzynieckiego, o jakim marzą mieszkańcy Krakowa (i Zwierzyńca!). Muzealnikom zaś pomogą one zaplanować działania odpowiadające potrzebom i zainteresowaniom sąsiadów. A poza tym zawsze miło jest się spotkać i pogadać z sąsiadami w piękny, listopadowy, zwierzyniecki dzień!

Ramowy program:

dla dorosłych: krótka ankieta opinii o tym, co było, o potrzebach osobistych (kulturalnych), o pomysłach na już i… na bliżej nieokreśloną przyszłość

dla dzieci: narysuj, co chcesz robić w muzeum – prace zamieszczone będą na Facebooku Domu Zwierzynieckiego

prezentacja w tle: historia Domu Zwierzynieckiego

Wstęp wolny

Dom pod Krzyżem

godz. 12.00 - Oprowadzanie po wystawie czasowej Maszyneria teatru
Wystawa stanowi opowieść o teatrze jako o złożonej maszynie, w której to, co widz ogląda na scenie, jest końcowym efektem skomplikowanego procesu, na który znaczący wpływ ma sama budowa sceny i jej zaplecze oraz pracownicy teatru. Przedstawione zostały wybrane, przełomowe zmiany technologiczne, w tym także urządzenia teatralne z różnych okresów, a ponadto zawody teatralne, które w XIX wieku zaczęły stopniowo zanikać lub przekształcać się w funkcjonujące do dziś profesje. Wystawa, prezentując złożony zakulisowy świat sceny, ma za zadanie ukazać powiązania między historią a współczesnością i podkreślić ciągłość tradycji teatralnych.

Prowadzenie: Małgorzata Palka
Cena: 15 zł
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

godz. 15.00–16.00 - Ożywienie wystawy
W przestrzeni wystawy Maszyneria teatru będzie można spotkać aktorów wcielających się w rolę pracowników teatralnego zaplecza: maszynistów, krawcowych, dyrektora czy gońca. Będzie to okazja do spotkania, rozmowy, zadawania pytań i poznania specyfiki „niewidocznej” pracy ludzi, dzięki którym fenomen teatru wciąż fascynuje kolejne pokolenia.

Wstęp w cenie biletu na wystawę (1 zł)

Thesaurus Cracoviensis

godz. 10.00, 11.15, 13.00, 14.15 - Oprowadzanie po magazynie zbiorów
Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów – to nowoczesne magazyny i pracownie konserwatorskie. To, co czyni to miejsce wyjątkowym, to udostępnienie go zwiedzającym, którzy nie tylko mogą zobaczyć dotąd nieeksponowane muzealia, ale również mają szansę poznać tajniki konserwacji zabytków. Na takie rozwiązanie zdecydowały się nieliczne muzea na świecie, a w Polsce jest to rozwiązanie nowatorskie. Udostępnienie magazynowanych zbiorów możliwe jest dzięki specjalnie zaprojektowanym, w dużej części przeszklonym meblom magazynowym oraz niestandardowo zaprojektowanym wnętrzom, w tym pracowniom konserwatorskim.

Cena: 15 zł
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego

godz. 11.00 i 13.00 - Spacer po forcie 52a „Jugowice” i jego otoczeniu
W trakcie spotkania uczestnicy poznają historię i architekturę fortu 52a „Jugowice”. Przyglądną się lokalizacji fortu na mapie Krakowa i zastanowią się, jakie były przyczyny takiego usytuowania budowli. Dowiedzą się również, czym był fort pancerny z końca XIX wieku, a także jak wyglądały realia stacjonowania w nim załogi w okresie wojennym i pokojowym. Opowiemy również, jak wyglądały losy obiektu po oddaniu go do użytku cywilnego oraz jak przebiegał proces jego rewitalizacji.

Prowadzący: Piotr Opaliński
Cena: 15 zł
Bilety dostępne online https://bilety.muzeumkrakowa.pl/ oraz w Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

Informacje organizacyjne

20 listopada 2022 r. cena wstępu na wszystkie czynne w tym dniu wystawy stałe i czasowe w Muzeum Krakowa wynosi 1 zł (nie dotyczy wcześniej dokonanych rezerwacji i biletów zakupionych w przedsprzedaży). W tym dniu nie obowiązuje rezerwacja wejść na wystawy. Bilety dostępne są w kasach oddziałów i w Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Wstęp na trasę turystyczną Śladem europejskiej tożsamości Krakowa w Rynku Podziemnym oraz na wystawę stałą Kraków – czas okupacji 1939−1945 w Fabryce Emalia Oskara Schindlera wyłącznie dla zwiedzających indywidualnie. Jedna osoba może zakupić maksymalnie 9 biletów indywidualnych.

Ostatnie wejście do oddziałów możliwe jest 30 minut przed zamknięciem (60 minut w Pałacu Krzysztofory, 75 minut w Rynku Podziemnym, 90 minut w Fabryce Emalia Oskara Schindlera).

Odział Rydlówka czynny jest wyłącznie na czas spektaklu teatralnego. Zwiedzanie ekspozycji w tym dniu nie jest możliwe.

Udział w spektaklach, warsztatach i oprowadzaniach jest odpłatny i wynosi 15 zł od osoby (w przypadku zajęć dedykowanych dzieciom – jeden opiekun wstęp bezpłatny).

Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną w Centrum Obsługi Zwiedzających.
Osoby bez wcześniejszej rezerwacji – udział w miarę dostępności miejsc.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz