PGZ i BAE Systems podpisały memorandum inicjujące współpracę w zakresie platform lądowych


Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) i BAE Systems podpisały memorandum o dwustronnej współpracy w zakresie pojazdów bojowych i wozów zabezpieczenia technicznego. Firmy nawiązują współpracę w celu zapewnienia Siłom Zbrojnym RP M88 ARV oraz potencjalnie innych wozów bojowych,  jako wsparcie ciężkich brygad przezbrajanych na czołgi Abrams.

PGZ i BAE Systems podpisały memorandum inicjujące współpracę w zakresie platform lądowych

BAE Systems i PGZ rozszerzą swoje partnerstwo o współprace w obszarze projektów modernizacyjnych Sił Zbrojnych RP oraz podejmowania wspólnych działań na rzecz zabezpieczenia kluczowych zdolności wsparcia cyklu życia w przedsiębiorstwach wchodzących w skład polskiego przemysłu obronnego.

Głównym obszarem współpracy jest program dostaw M88 Armored Recovery Vehicle (ARV), który jest kluczową częścią programu zakupu czołgu M1A2 Abrams ogłoszonego przez MON na początku tego roku. Pojazd ratowniczy M88A2 odpowiada na zapotrzebowanie na efektywny kosztowo wóz zabezpieczenia technicznego, przystosowany do pracy przy maszynach o masie do 70 ton dla brygad pancernych. 

Sebastian Chwałek, Prezes Zarządu PGZ powiedział: Dążymy do zwiększania zakresu korzyści płynących z naszego partnerstwa z każdą firmą zaangażowaną w programy modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP. BAE Systems zapewniła sobie znaczącą pozycję w Wojskach Lądowych dzięki M88 ARV i na kanwie tego sukcesu pracujemy nad wypracowaniem owocnego formatu współpracy, która zapewni wysokiej jakości usługi dla naszych żołnierzy, a także nowe możliwości dla naszych przedsiębiorstw.

Jeremy Tondreault, President of BAE Systems’ Platforms & Services, powiedział: Dzisiejsza umowa to kamień milowy w naszym partnerstwie z PGZ, potwierdzający nasze zaangażowanie  w dostarczanie kluczowych zdolności wspierających przedsięwzięcie, jakim jest modernizacja Polskiej armii. Przygotowujemy się do dostarczenie najlepszych, najskuteczniejszych rozwiązań w zakresie zabezpieczenia technicznego i pola walki, aby wyposażyć Wojska Lądowe w nowoczesne, sprawdzone platformy NATO niezbędne do zagwarantowania stabilności w Europie.

Drugim pojazdem bojowym wymienionym w memorandum jest AMPV, Armored Multi-Purpose Vehicle. AMPV od BAE Systems to rodzina pojazdów bojowych nowej generacji o dużej wytrzymałości, które zapewniają użytkownikom wysokiej klasy ochronę, mobilność, niezawodność i zdolność do współpracy z innymi pojazdami na polu walki. AMPV zostanie zintegrowany z Armored Brigade Combat Team (ABCT) armii amerykańskiej i jest przystosowany do działania w pełnej interoperacyjności obok czołgów M1A2 Abrams.

Memorandum pomiędzy BAE Systems, jednym z największych na świecie dostawców rozwiązań
z zakresu obronności i bezpieczeństwa, a PGZ, holdingiem zrzeszającym polskie państwowe przedsiębiorstwa przemysłu obronnego, podkreśla postępy współpracy przemysłowej między Stanami Zjednoczonymi a Polską, budując synergię w kolejnych segmentach rynku. 

Źródło: pgzsa.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz