Portret młodego mężczyzny odnalazł się w nowym serialu Disneya


„Portret młodego mężczyzny” Rafaela to najcenniejszy obraz jaki po II wojnie światowej nie został odnaleziony i nigdy nie wrócił do Polski. Teraz obraz pojawił się w nowym serialu Disney+ Skarb narodów: Na skraju historii jako element ukrytej kolekcji.

„Portret młodego mężczyzny” w serialu „Skarb narodów: Na skraju historii ” / fot. Disney+

W pierwszym odcinku serialu pt. „Jestem duchem” Billie Pearce, gra ją Catherina Zeta-Jones, kupuje dom. Jak się okazuje znajdowała się w niej ukryta kolekcja, o której nie wiedziały nawet dzieci zmarłego właściciela. Wśród ukrytych dzieł sztuki znajduje się obraz „Portret młodego mężczyzny” Rafaela. Jest on pokazany Pearce, która mówi, że „byłam ciekawa, co się z nim stało”.

Obraz „Portret młodego mężczyzny” namalowany na desce w XVI w. przez Rafaela Santi to najcenniejszy obraz jaki po II wojnie światowej nie wrócił do Polski. Był elementem kolekcji Czartoryskich. W trakcie II wojny światowej obraz był eksponowany na Wawelu u Hansa Franka. Gdy Frank uciekał z Krakowa przed nadciągającą Armią Czerwoną jego pełnomocnik do spraw sztuki, Wilhelm Palezieux miał rzekomo pomylić go z innym dziełem. W efekcie obraz zaginął i nie wiadomo co się z nim stało. Co kilka lat pojawiają się informacje, że znajduje się w jakiejś prywatnej kolekcji, ale to nigdy nie zostało potwierdzone. Teraz wykorzystał do Disney wykorzystując reprodukcję obrazu w swoim serialu.

Skradziony w czasie II wojny światowej „Portret młodzieńca” Rafaela Santi z kolekcji Czartoryskich

Serial Disneya Skarb narodów: Na skraju historii opowiada o tym jak życie Jess Valenzueli wywraca się do góry nogami, gdy tajemniczy nieznajomy daje jej wskazówkę dotyczącą wielowiekowego skarbu, który może być powiązany z jej ojcem, który zmarł, gdy była dzieckiem. Jess ma talent do rozwiązywania zagadek, a jej umiejętności zostają wystawione na próbę, gdy wraz z przyjaciółmi podąża za szeregiem wskazówek ukrytych w artefaktach i punktach orientacyjnych. Ale gdy Jess coraz głębiej zagłębia się w poszukiwanie, nie tylko zaczyna rywalizować z bogatym i bezwzględnym poszukiwaczem skarbów, ale także jest zmuszona kwestionować lojalność bliskiej jej osoby. Czy Jess odnajdzie największy zaginiony skarb w historii i wreszcie odkryje prawdę o przeszłości swojej rodziny?

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz