Dawniej i dziś - jak mierzymy czas?


Upływ czasu mierzony był przez ludzi od lat, jednak niegdyś wyglądało to zupełnie inaczej niż teraz. Początkowo bowiem sugerowano się ruchem słońca, księżyca i gwiazd, a także kierunkiem wiania wiatru. Dopiero później stworzono pierwsze proste zegary i kalendarze. Te zaś systematycznie ulepszane, przybierają obecnie całkiem odmienną formę, stanowiąc dodatkowo ozdobny element wystroju wnętrz. Mocnym trendem jest tu zaś personalizacja i wykorzystywanie własnych fotografii przy kreowaniu podobnych produktów.

Dawne i współczesne sposoby mierzenia czasu

Twisted clock face close up. infinite time concept

Można zatem powiedzieć, iż na przestrzeni wieków dokonała się pewnego rodzaju rewolucja, a czas odmierzamy dziś znacznie precyzyjniej. Tym samym, za sprawą wybitnych astronomów i naukowców, jesteśmy w stanie w ułamku sekundy podać dokładną godzinę i datę, co niesamowicie ułatwia codzienne funkcjonowanie. Stare zegary słoneczne i kaflowe oraz prymitywne systemy zaznaczania kresek na ścianie przeszły na szczęście do historii, a w ich miejsce pojawiły się nowoczesne dzieła sztuki- nie dość, że niezawodne to jeszcze niezwykle dekoracyjne.

Chcąc więc zakupić zegar lub kalendarz do domu bądź biura nie można narzekać na zbyt mały wybór. W sklepach znajdziemy wszak całą masę modeli, począwszy od minimalistycznych, po te eleganckie i wyszukane. Strzałem w dziesiątkę w każdym wypadku będzie natomiast bez wątpienia kalendarz ze zdjęciami. Połączenie praktycznego wyrobu z osobistą pamiątką ma przecież wyjątkowy urok- kadry z fantastycznej imprezy w gronie znajomych, z rodzinnego wyjazdu w góry, czy wdzięczny portret ukochanej wkomponowane w kalendarz zawsze prezentują się wspaniale. Ponadto wspomniane efektowne kalendarze mają też walor sentymentalny i w mig poprawiają humor.

Podsumowanie

Reasumując, choć w Starożytności czas mierzono obserwując następujące po sobie zmiany pór roku i zjawiska przyrody (używając do tego kalendarzy księżycowo-słonecznych) teraz większość ludności na świecie opiera się na uniwersalnym kalendarzu gregoriańskim. Ów przejrzysty i dokładny system od ponad pięciuset lat przydaje się na co dzień milionom osób, stąd produkcja kalendarzy stale rośnie i ewoluuje. Wystarczy spojrzeć na asortyment sklepów internetowych i stacjonarnych, gdzie kupimy prawdziwe cuda. Najbardziej popularnym rodzajem pozostaje zaś wciąż ponadczasowy kalendarz ze zdjęciami.

Artykuł powstał we współpracy z cewe.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz