Światowy Kongres Kopernikański w Toruniu. W 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika.


W 2023 roku, w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika zorganizowane zostanie w Polsce wyjątkowe wydarzenie – Światowy Kongres Kopernikański. Głównym jego celem jest przedstawienie stanu badań nad życiem i działalnością wybitnego uczonego i astronoma, a także jego wpływem na rozwój nauki, kultury i sztuki.

Organizatorami Kongresu są Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Ze względu na bogate i wciąż żywe oraz rozwijane tradycje kopernikańskie w tych ośrodkach Kongres będzie miał formułę kroczącą. Obrady będą odbywały się kolejno w Toruniu, Krakowie i Olsztynie i z powrotem w Toruniu. Oficjalne otwarcie obrad zaplanowano na 19 lutego 2023 roku w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika i jednocześnie święto toruńskiego uniwersytetu.

W każdym z wymienionych miast zorganizowane zostaną sekcje tematyczne skierowane do poszczególnych grup badaczy. Do Krakowa (24–26 maja 2023 r.) zaproszono ekonomistów, filozofów oraz badaczy historii tych dyscyplin. Olsztyńskie obrady (21–24 czerwca 2023 r.) skupią się na biografii wielkiego astronoma, a także muzeach mu poświęconych. Toruńska część Kongresu (12–15 września 2023 r.) zgromadzi historyków, kulturoznawców, literaturoznawców i historyków sztuki zainteresowanych miejscem Mikołaja Kopernika w szeroko rozumianej kulturze, a także astronomów i historyków astronomii oraz przedstawicieli nauk medycznych, i będzie jednocześnie zakończeniem tego wyjątkowego wydarzenia.

Oficjalne otwarcie obrad Światowego Kongresu Kopernikańskiego zaplanowano na 19 lutego 2023 roku w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika będącą jednocześnie świętem toruńskiego uniwersytetu.

I Część, Stare Miasto

godz. 08:30 - msza święta w Bazylice Katedralnej św. św. Janów i odsłonięcie pamiątkowej tablicy w Kaplicy Kopernikowskiej

godz. 10:00 - uformowanie orszaku akademickiego i przemarsz do pomnika Mikołaja Kopernika

godz. 10:15 - złożenie kwiatów przez Senat UMK pod pomnikiem Mikołaja Kopernika w towarzystwie Orkiestry Wojskowej

II Część, Aula UMK

godz. 11:00 - powitanie gości i wystąpienie JM Rektora prof. Andrzeja Sokali

godz. 11:20 - wystąpienie Ministra Edukacji i Nauki prof. Przemysława Czarnka

godz. 11:30 - inauguracja Światowego Kongresu Kopernikańskiego, głos zabiorą:

  • Rektor UJ prof. Jacek Popiel
  • Rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski
  • Dyrektor CBK prof. Krzysztof Mikulski

na zakończenie wystąpień symboliczne otwarcie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

godz. 11:45 - wygłoszenie przez prof. Jima Peeblesa wykładu inaugurującego Światowy Kongres Kopernikański*

godz. 12:25 - wystąpienia okolicznościowe:

  • Przewodnicząca KRUP prof. Bogumiła Kaniewska
  • Prezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego prof. Marek Sarna
  • Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz
  • Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki
  • Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski

godz. 12:50 - zakończenie uroczystości – JM Rektor prof. A. Sokala

*Wykład inaugurujący Światowy Kongres Kopernikański wygłosi gość specjalny, prof. Phillip James Edwin Peebles (Jim Peebles) – kanadyjsko-amerykański fizyk, kosmolog, astrofizyk i astronom, jeden z pionierów teorii formowania się struktur kosmicznych; laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2019 roku za osiągnięcia w dziedzinie kosmologii fizycznej.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz