Stany Zjednoczone zgodziły się na sprzedaż Polsce 486 wyrzutni HIMARS wraz z rakietami


Stany Zjednoczone wyraziły zgodę na sprzedaż Polsce 486 wyrzutni HIMARS wraz z precyzyjnymi rakietami. Cena w przypadku realizacji całego zamówienia wynosi ok. 10 mld USD.

Pocisk M57A1 ATACMS tuż po wystrzale nad kabinę wyrzutni M142 HIMARS / fot. US Army

HIMARS jest systemem mobilnych wyrzutni, wykorzystujących amunicję kierowaną GMLRS-U/AW i ATACMS. W ramach programu dostarczony zostanie wieloprowadnicowy system rakietowy, zdolny do rażenia celów na odległości do 300 km.

Polska w ramach zapytania ofertowego wystąpiła o zakup 18 wyrzutni HIMARS wraz z podwoziem, oraz 468 zestawów wyrzutni HIMARS do montażu na podwoziu Jelcza.

Zgoda obejmuje taże 521 zestawów rakiet kierowanych GMLRS Unitary, 532 zestawów rakiet kierowanych GMLRS Alternative Warhead Extended Range, 461 zestawów rakiet kierowanych GMLRS Alternative Warhead. Każdy zestaw zawiera 6 rakiet. Stany Zjednoczone zaakceptowały także sprzedaż 45 pocisków taktycznych ATACMS, a także pakiet szkoleniowy i eksploatacyjny.

Czytaj takżeATACMS, czyli pociski balistyczne do wyrzutni HIMARS. Historia i specyfikacja

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz