New START. Traktat między USA a Rosją o redukcji zbrojeń strategicznych


Nowy START to traktat o redukcji zbrojeń jądrowych między Stanami Zjednoczonymi a Federacją Rosyjską. Został podpisany 8 kwietnia 2010 r. w Pradze. Każda ze stron zobowiązała się do ograniczenia liczby swoich strategicznych głowic nuklearnych.

New START. Redukcja zbrojeń

Prezydenci Barack Obama i Dmitrij Miedwiediew podpisujący traktat w Pradze 8 kwietnia 2010 /  fot. Kremlin, CC-BY-SA 4.0

Traktat ogranicza liczbę rozmieszczonych strategicznych głowic nuklearnych do 1550, co stanowi spadek o prawie dwie trzecie w stosunku do traktatu START (1991), a także o 10% mniej niż limit rozmieszczonych strategicznych głowic określony w Traktacie Moskiewskim (2002). Traktat New START zastępował Traktat Moskiewski.

New START ogranicza do 800 liczbę rozmieszczonych i nierozmieszczonych wyrzutni międzykontynentalnych rakiet balistycznych (ICBM), wyrzutni pocisków balistycznych wystrzeliwanych z łodzi podwodnych (SLBM) oraz ciężkich bombowców. Jednak łączna liczba rozmieszczonych wyrzutni ICBM, SLBM oraz ciężkich samolotów bombowych nie może przekroczyć 700.

New START. Terminy

Strategiczny, trzystopniowy amerykański pocisk balistyczny ICBM na paliwo stałe / fot U.S. Air Force

Zobowiązania te muszą zostać wypełnione w ciągu siedmiu lat od daty wejścia w życie traktatu. Traktat będzie obowiązywał przez dziesięć lat, z opcją przedłużenia do pięciu lat za zgodą obu stron. Traktat wszedł w życie 5 lutego 2011 r., kiedy Stany Zjednoczone i Rosja wymieniły dokumenty ratyfikacyjne, po zatwierdzeniu umów przez Senat USA i Zgromadzenie Federalne Rosji.

Traktat nie nakłada żadnych ograniczeń na systemy taktyczne, takie jak np. Lockheed Martin F-35 Lightning II zdolne do przenoszenia broni atomowej. Traktat nie obejmuje również kolejowych mobilnych wyrzutni międzykontynentalnych rakiet balistycznych, ponieważ żadna ze stron nie posiada takich systemów.

New START. Inspekcje

Traktat zezwala na monitoring satelitarny i zdalny, a także 18 inspekcji rocznie w celu weryfikacji limitów.

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz