Do Polski z Korei dotarła kolejna dostawa armatohaubic K9


Dziś dokonano odbioru 12 haubic samobieżnych K9 THUNDER. Jest to kolejna dostawa koreańskich haubic samobieżnych do Sił Zbrojnych RP i jednocześnie pierwsza z kilku przewidzianych w 2023 r.

K9 Thunder / fot. Republic of Korea Armed Forces, CC-BY-SA 2.0

Zamówione w Republice Korei Południowej haubice samobieżne zostały dostarczone drogą morską do portu w Gdyni, a następnie, po dokonaniu rozładunku, zostały przetransportowane drogą lądową do Jarosławia, gdzie trafiły na wyposażenie 14 dywizjonu artylerii samobieżnej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Pierwsza transza 24 haubic samobieżnych K9 THUNDER została przekazana żołnierzom 11 Mazurskiego Pułku Artylerii z Węgorzewa w dniu 12 grudnia 2022 r.

Powyższe dostawy realizowane są na mocy umowy wykonawczej z dnia 26 sierpnia 2022 r., o wartości 2,4 mld USD netto, zawartej pomiędzy Agencją Uzbrojenia a Hanwha Defense, zgodnie z którą do Sił Zbrojnych RP w latach 2022-2026 trafi 212 haubic samobieżnych K9A1.

K9 THUNDER to południowokoreańska haubica samobieżna na podwoziu gąsienicowym. Jej uzbrojenie główne stanowi 155 mm armata o długości 52 kalibrów, która, w zależności od typu amunicji, zapewnia precyzyjne prowadzenie ognia na dystansach ponad 40 km. Uzbrojenie pomocnicze stanowi 12,7 mm wielkokalibrowy karabin maszynowy. Opancerzenie K9 zapewnia ochronę przed bronią małokalibrową i odłamkami artyleryjskimi. Napęd stanowi silnik wysokoprężny o mocy 1000 KM z automatyczną skrzynią biegów, które zapewniają wysoką prędkość i mobilność w każdym terenie. Masa haubicy wynosi 47 ton.

W wersji K9A1 wprowadzony został szereg usprawnień. Główny nacisk położono na zwiększenie skuteczności i zasięgu prowadzonego ognia do 54 km, poprawę świadomości sytuacyjnej oraz zwiększenie komfortu pracy załogi.

Warto nadmienić, że zakontraktowane w ramach I etapu haubice K9A1 wyposażane są w polskie systemy łączności oraz zintegrowany system zarządzania walką TOPAZ.

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Źródło: Agencja Uzbrojenia

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz