Stany Zjednoczone zgodziły się na sprzedaż Polsce 800 niezwykle precyzyjnych rakiet HELLFIRE


Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podał, że Departament Stanu Stanów Zjednoczonych wydał zgodę na sprzedaż Polsce 800 rakiet HELLFIRE, w które zostaną wyposażone polskie śmigłowce. To rakiety do precyzyjnych ataków na inne typy celów, zwłaszcza cele o dużej wartości. 

800 rakiet HELLFIRE dla Wojska Polskiego

Rakieta Hellfire na śmigłowcu MH-60R Sea Hawk / fot. US Navy

Jak dodał rzecznik Agencji Uzbrojenia Krzysztof Płatek oprócz śmigłowców wsparcia AW149, także planowane do pozyskania śmigłowce uderzeniowe AH-64E APACHE zostaną uzbrojone w zakontraktowane wraz z nimi pociski rodziny HELLFIRE. Pozwoli to na osiągnięcie wysokiego poziomu interoperacyjności z Armią Stanów Zjednoczonych. Integracji rakiet ze śmigłowcami dokona PZL Świdnik.

AGM-114 Hellfire

AGM-114 Hellfire na śmigłowcu AH-64 Apache / faAGM-114 Hellfire na śmigłowcu AH-64 ApacheaAGM-114 Hellfire na śmigłowcu AH-64 Apache / fot. David Monniaux, CC-BY-SA 3.0 CC-BY-SA 3.0

AGM-114 Hellfire to pocisk powietrze-ziemia (AGM), opracowany pierwotnie do celów przeciwpancernych, później opracowany do precyzyjnych ataków dronów na inne typy celów, zwłaszcza cele o dużej wartości. Pierwotnie został opracowany pod nazwą Heliborne laser, co doprowadziło do tego, że potoczna nazwa „Hellfire” ostatecznie stała się formalną nazwą pocisku. Ma wielozadaniową zdolność precyzyjnego uderzenia w wiele celów i może być wystrzeliwany z wielu platform powietrznych, morskich i naziemnych, w tym AH-64 Apache, MQ-1 Predator i MQ-9 Reaper. Pocisk Hellfire jest podstawową bronią precyzyjną powietrze-ziemia klasy dla sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych i wielu innych krajów. Był również wystawiany na platformach powierzchniowych w rolach ziemia-powierzchnia i ziemia-powietrze.

Czytaj także:

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz