Polska kupuje samoloty wczesnego ostrzegania (AWACS) od Szwecji


Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział zakup samolotów wczesnego ostrzegania od Szwecji. Rozmowy w tym temacie są bardzo zaawansowane. Tego typu samolotu są w stanie bardzo szybko wykrywać i identyfikować zagrożenia powietrzne.

Saab GlobalEye / fot. Saab.com

Najprawdopodobniej mowa o bardzo nowoczesnym szwedzkim rozwiązaniu jakim jest Saab GlobalEye.

Saab GlobalEye to zaawansowany system samolotów wczesnego ostrzegania i kontroli (AEW&C lub AWACS), który produkuje szwedzka firma Saab. System ten jest zamontowany na Bombardier Global 6000, która jest uważana za jedną z najbardziej zaawansowanych i niezawodnych platform lotniczych na świecie.

Jedną z najbardziej unikalnych cech GlobalEye jest jego zintegrowany system radarowy z długim zasięgiem, znany jako Erieye ER (Extended Range). Dzięki tej technologii, GlobalEye jest w stanie szybko wykryć i zidentyfikować zagrożenia, a następnie przekazać te informacje do centrum dowodzenia w czasie rzeczywistym.

Saab GlobalEye / fot. Steve Lynes, CC-BY-SA 2.0

GlobalEye jest również wyposażony w zaawansowany system nawigacji i komunikacji, który umożliwia koordynację z innymi jednostkami, zarówno na ziemi, jak i w powietrzu. Pozwala to na efektywne zarządzanie sytuacją taktyczną, nawet w skomplikowanych i dynamicznych warunkach operacyjnych.

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę, a tutaj zapoznasz się z naszą encyklopedią broni i uzbrojenia:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz