Polskim system zarządzania walką TOPAZ zakupiony przez sojusznika z NATO 


Zintegrowany system zarządzania walką TOPAZ został wybrany przez siły zbrojne sprzymierzonego z Polską państwa NATO. Opracowany przez polskich inżynierów z GRUPY WB modułowy zestaw aplikacji klasy C4I trafi do sił zbrojnych Bułgarii. TOPAZ powstał w celu zapewnienia dowódcom na każdym szczeblu świadomości sytuacyjnej i pełnej kontroli nad sytuacją na polu walki. 

WB Electronics, spółka wiodąca GRUPY WB, podpisała umowę na dostarczenie zintegrowanego systemu zarządzania walką TOPAZ do sojuszniczego państwa bałkańskiego. Dostawa polskiego rozwiązania klasy BMS (Battlefield Management System) ma zostać zrealizowana w ciągu kilku miesięcy. Zapoczątkuje to obecność systemu TOPAZ w bułgarskich wojskach lądowych. 

Siły zbrojne Bułgarii zainteresowane były modułami opracowanymi dla pododdziałów artylerii, na wzór wdrażania systemu do rodzimych Wojsk Rakietowych i Artylerii oraz innych zagranicznych użytkowników. TOPAZ ma m.in. wspomagać wymianę danych uzyskanych z radiolokacyjnych zestawów rozpoznania artyleryjskiego ARTHUR (ARTillery HUnting Radar). 

TOPAZ służy nie tylko do kierowania ogniem, ale także do wsparcia działań taktycznych na polu walki. Może zostać zintegrowany z nowymi typami środków rozpoznania i rażenia, w tym z systemami bezzałogowymi tak rozpoznawczymi, jak i uderzeniowymi. 

Doświadczenia z eksploatacji zintegrowanego systemu zarządzania walką TOPAZ – także w warunkach bojowych – doprowadziły do jego rozbudowy o funkcjonalności związane z dowodzeniem, zabezpieczeniem logistycznym, kierowaniem uderzeniami amunicji krążącej oraz rozpoznaniem radarowym, optoelektronicznym i akustycznym. 

Jedną z podstawowych cech systemu TOPAZ jest modułowość i skalowalność. Opracowane całkowicie w Polsce rozwiązanie może zostać skonfigurowane do zarządzania polem walki na różnych szczeblach taktycznych. Katalog pakietów integracji obejmuje wszystkie wyroby GRUPY WB i kluczowe sensory światowych producentów, jak na przykład nawigacje inercyjne, radary pola walki, środki rozpoznania optoelektronicznego. 

Moduły systemu TOPAZ umożliwiają wykorzystanie różnorodnych środków łączności radiowej i satelitarnej, a także przewodowej i radiowej łączności szerokopasmowej do wsparcia planowania na wyższych szczeblach dowodzenia.

GRUPA WB jest zatrudniającym blisko dwa tysiące inżynierów i konstruktorów polskim producentem zaawansowanych rozwiązań technicznych, którego udziałowcem jest Polski Fundusz Rozwoju. Przedsiębiorstwo działa globalnie na rynku systemów łączności, zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego, transportu, energetyki, elektromobilności i obronności.

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę, a tutaj zapoznasz się z naszą encyklopedią broni i uzbrojenia:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz