Nie Saab GlobalEye a starszy Saab 340 AEW będzie AWACS-em dla polskiego wojska


Agencja Uzbrojenia prowadzi rozmowy dotyczące pozyskania dwóch samolotów wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW dla Sił Zbrojnych RP. Są to maszyny starszego typu niż Saab GlobalEye, ale również spełniające standard samolotu AWACS.

Saab 340 AEWCS / fot. Gnolam, CC-BY-SA 3.0

Zaoferowane Polsce samoloty będą stosunkowo nowe, bo służące w latach 2011-2020 w wojsku Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Następnie ZEA zakupiła nowszą wersję samolotów od Saaba, czyli Saab GlobalEye. Stąd dwie maszyny wykorzystywane przez ZEA są dostępne do zakupu od ręki.

Saab 340 AEW&C to szwedzki samolot wczesnego ostrzegania i kontroli, który jest oparty na platformie Saab 340. Samolot ten jest wykorzystywany do prowadzenia misji związanych z wykrywaniem, śledzeniem i identyfikacją celów powietrznych i nawodnych. AWACS (Airborne Warning and Control System) to system umieszczony na samolocie, który pozwala na dalekosiężne monitorowanie przestrzeni powietrznej.

Saab 340 Argus / fot. Bene Riobo, CC-BY-SA 4.0

Saab 340 AEW&C charakteryzuje się wyposażeniem w wysokiej klasy radar z elektronicznym skanowaniem fazowym (AESA), który jest zamocowany na górze kadłuba.

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę, a tutaj zapoznasz się z naszą encyklopedią broni i uzbrojenia:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz