600 mln zł na rozwój Huty Stalowa Wola. Tam powstaną BWP Borsuk dla polskiej armii


Dzięki rządowemu wsparciu wynoszącym 600 mln zł, Huta Stalowa Wola będzie mogła sprawnie produkować najnowocześniejsze wozy piechoty „Borsuk”, a także pracować nad produkcją polskiej wersji armatohaubic K9 Thunder.

Zamówienia nowego sprzętu dla wojska wymagają sprawnego przemysłu na najwyższym poziomie. Dodatkowe środki dla przemysłu zbrojeniowego pozwolą zwiększyć produkcję nowoczesnych pojazdów wojskowych dla Wojska Polskiego. Premier Mateusz Morawiecki potwierdził wsparcie finansowe na rzecz rozwoju Huty Stalowa Wola. Łączna wartość nakładów inwestycyjnych wyniesie 664,7 mln zł,z czego HSW S.A. wniesie wkład własny w kwocie 64,7 mln zł.

To między innymi środki na rozbudowę i modernizację infrastruktury oraz maszyn używanych do produkcji. Część z nich będzie przeznaczona na modernizację i zwiększenie kompetencji produkcyjnych HSW Oddziału Autosan w Sanoku do produkcji cywilnej i sprzętu wojskowego, w tym m.in. pojazdów specjalnych 4x4.

Prototyp BWP Borsuk z wieżą bezzałogową ZSSW-30 (2022)

Zmodernizowana Huta Stalowa Wola będzie produkować najnowocześniejsze pływające wozy piechoty „Borsuk„. To pojazd stworzony przez polskich inżynierów, który już wkrótce trafi do Wojska Polskiego. Huta zwiększy także swoje możliwości produkcyjne pojazdów takich jak armatohaubice „Krab„ czy moździerze ”Rak”. Zakład będzie też gotowy do produkcji pojazdów na licencji zagranicznej dla naszej armii, m.in. polskiej wersji armatohaubic K9 Thunder. To oznacza, że najnowsza technologia wojskowa na świecie będzie od teraz produkowana w Polsce.

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę, a tutaj zapoznasz się z naszą encyklopedią broni i uzbrojenia:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz