Pierwsze koreańskie HIMARS-y na podwoziu od Jelcza już w tym roku będą w Polsce


W sierpniu tego roku pierwsze zestawy artylerii rakietowej Chunmoo o zasięgu do 300 kilometrów, trafią do Wojska Polskiego. Te wyrzutnie będą posadowione na polskich Jelczach.

K239 CHUNMOO na podwoziu Jelcza / fot. mon.gov.pl

Chunmoo to południowokoreański system rakietowy. Chunmoo został zaprojektowany do wystrzeliwania różnego rodzaju pocisków artyleryjskich na długie dystanse. Jest zdolny do strzelania pociskami kal. 131 mm, 230 mm, 239 mm 400 mm, 600mm, co umożliwia mu atakowanie różnorodnych celów na odległości nawet do 300 km.

System jest mobilny, zamontowany na ośmiokołowym pojazdzie, co zwiększa jego zdolności do szybkiego przenoszenia i relokacji na polu bitwy. Znajduje się obecnie na wyposażeniu Południowokoreańskich Sił Zbrojnych i odgrywa kluczową rolę w ich strategii obronnej.

K239 CHUNMOO na podwoziu Jelcza / fot. mon.gov.pl

Umowa ramowa na pozyskanie wyrzutni K239 CHUNMOO przewiduje dostawy 288  wyrzutni, z czego 18 pierwszych  zintegrowanych z polskimi pojazdami JELCZ, dotrze wraz z amunicją już w 2023 r.

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę, a tutaj zapoznasz się z naszą encyklopedią broni i uzbrojenia:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz