Martha Matilda Harper - ważna postać w historii fryzjerstwa


Martha Matilda Harper urodziła się w Kanadzie w 1857 roku. Pochodziła z biednej rodziny, dlatego nie miała szansy się wykształcić. Już jako 7-letnia dziewczynka Martha została wysłana przez ojca do krewnych, u których pełniła obowiązki służącej. Jej dzieciństwo różniło się od dzieciństwa innych dzieci - pozbawione zabawy, czytania książek, spędzania czasu z rówieśnikami. Mimo że nie miała łatwego dzieciństwa, jej silny charakter zapewnił jej niebywały sukces w dorosłym życiu. Mało kto zna historię Marthy i wie, że to ona otworzyła pierwszy salon fryzjerski dla kobiet na świecie. 

Dzieciństwo i młodość Marthy to była głównie praca u wujostwa, gdzie dbała o gospodarstwo domowe jako służąca. Po latach wyjechała z Kanady i zaczęła pracę dla niemieckiego lekarza. To tam zdobyła wiedzę niezbędną do otworzenia pierwszego na świecie salonu fryzjerskiego. Ale od początku. Jak to się zaczęło? Martha wtedy poznała wszystkie podstawowe zasady higieny i pielęgnacji włosów. Dowiedziała się także, jak znakomity wpływ ma masaż skóry głowy i szczotkowanie na porost włosów. Poznała także wiedzę na temat tego, jak ważne są środki czystości w pielęgnacji włosów.

Lekarz, u którego pracowała Martha, przed śmiercią podarował jej przepis na naturalny tonik domowej roboty. Między innymi to przyczyniło się do sukcesu kobiety w Ameryce. Po śmierci pracodawcy Martha Matilda Harper ponownie wyjechała do Ameryki i pracowała jako służąca, jednak miała już więcej wiedzy i doświadczenia. Posiadała także recepturę na tonik, który zaczęła sama produkować i stosować na swoich włosach.

Przedsiębiorcza i empatyczna

Po ponownej przeprowadzce do Ameryki młoda Harper zamieszkała w Rochester, w stanie Nowy Jork. Tam zatrudniła się jako służąca w domu państwa Roberts. Były to czasy, kiedy kobiety jeszcze nie znały tak wielu kosmetyków do włosów ani metod pielęgnacji. Pani Roberts szybko dostrzegła, że Martha dba o włosy i zainteresowała się tematem. Martha testowała swoje toniki na włosach Pani Roberts i jej przyjaciółek i zrobiła tym samym furorę.

W 1888 roku Harper zgromadziła wystarczająco dużo oszczędności i otworzyła pierwszy salon fryzjerski dla kobiet zaraz obok szkoły muzycznej dla dzieci. Aby zachęcić kobiety do wizyt, powiesiła na zewnątrz swoje zdjęcie w długich do ziemi włosach. Zastosowała także inną taktykę - kiedy kobiety czekały na swoje dzieci przed salami zajęciowymi, Martha wychodziła do nich i zapraszała na zabiegi fryzjerskie.

Przedsiębiorcza i empatyczna

Martha nie tylko otworzyła pierwszy salon fryzjerski dla kobiet na świecie, ale także przyczyniła się do powstania 500 kolejnych. Była bardzo empatyczną osobą. Kiedy zaczęła zatrudniać pracownice, zadbała o to, by ich dzieci miały należytą opiekę i sama chętnie oferowała pomoc. Była cudowną osobą, która wytrwale dążyła do sukcesu, mając na uwadze także dobro innych.

Jej salony fryzjerskie były stworzone z myślą o klientkach - zapracowanych, zmęczonych kobietach, matkach, które potrzebują chwili wytchnienia. Harper samodzielnie zaprojektowała wygodne myjnie fryzjerskie i produkowała ekologiczne kosmetyki do włosów. Otworzyła także sieć szkół fryzjerskich, aby kobiety mogły w nich uczyć się zawodu. Ostatni salon fryzjerski Harper został zamknięty w 2005 roku, jednak pamiętajmy, że to dzięki niej dziś możemy chodzić do salonów fryzjerskich. 🙂

Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z: https://www.fryzomania.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz