Polska armia kupuje ciężkie BWP. Powstaną na podwoziu Kraba


Polska kontynuuje modernizację swojego wojska w obliczu zmieniających się warunków bezpieczeństwa na świecie. Jednym z kluczowych elementów tego procesu jest zakup nowoczesnych BWP-ów, które będą bazowały na podwoziu wykorzystywanym w Krabach. Stosowna umowa ma zostać podpisana w poniedziałek.

Armatohaubica Krab / fot. ppłk Szczepan Głuszczak, mon.gov.pl

Ciężkie bojowe wozy piechoty są kluczową częścią współczesnych sił zbrojnych, umożliwiając mobilność, ochronę oraz wsparcie ogniowe dla żołnierzy w terenie. Nowe BWP-y mają być produkowane przez konsorcjum z Hutą Stalowa Wola na czele.

Kluczowym elementem nowych BWP-ów jest ich podwozie. Bazowanie na tym samym podwoziu, co w KRAB/K9, nie tylko świadczy o unifikacji i standaryzacji sprzętu, ale również przewiduje potencjalne korzyści ekonomiczne i logistyczne w przyszłości. Umowa dotycząca opracowania takiego wozu ma zostać podpisana 14 sierpnia.

Jednocześnie polską armię wzmocnią wkrótce Bojowe Wozy Piechoty Borsuk. Program realizowany jest przez konsorcjum: Huta Stalowa Wola (lider), Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne SA, Wojskowe Zakłady Elektroniczne SA, Wojskowe Zakłady Inżynieryjne SA, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej, Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Sztuki Wojennej, Politechnika Warszawska, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych i Rosomak SA. W lutym 2023 r. podpisano umowę zawartą na dostarczenie 1000 Borsuków dla polskich sił lądowych.

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę, a tutaj zapoznasz się z naszą encyklopedią broni i uzbrojenia:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz