Dewajtis. Nowy serial TVP oparty na powieści Marii Rodziewiczówny


Dewajtis to nowy serial TV oparty na powieści Marii Rodziewiczówny. Zadebiutuje na antenie TVP1 17 września 2023 r. Fabuła skupia się na burzliwych losach młodego Marka Czertwana z XIX-wiecznej Żmudzi, który stawia czoła wyzwaniom rodziny, tradycji i przeznaczeniu.

Dewajtis / fot. TVP

Dewajtis to powieść autorstwa Marii Rodziewiczówny, osadzona w scenerii XIX-wiecznej Żmudzi. Opowieść skupia się na burzliwych losach młodego Marka Czertwana, który po śmierci ojca musi stawić czoła odpowiedzialności za rodzinny majątek. Jego życie komplikuje spuścizna po zaginionym przyjacielu, majątek Poświcie, który Marek ma przejąć. Historia ukazuje dylematy młodego człowieka w obliczu trudnych decyzji i presji tradycji.

Powieść zdobyła uznanie już od momentu jej debiutu w „Kurierze Warszawskim”. Pomimo pierwotnej publikacji w formie odcinków w gazecie, wydana później książka osiągnęła sukces, będąc wielokrotnie wznawiana i tłumaczona na liczne języki obce, takie jak litewski, niemiecki czy angielski. Jej popularność nie słabnie, co potwierdzają liczne wznowienia w okresie powojennym przez różne wydawnictwa.

Serial wyreżyserował Filip Zylber, zaś za scenariusz odpowiedzialni są Ariadna Lewańska, Monika Franczak i Paweł Jurek pod czujnym okiem Ilony Łepkowskiej. Jacek Mocny stworzył scenografię, Piotr Śliskowski jest autorem zdjęć, Elżbieta Radke zaprojektowała kostiumy, a kompozytorem jest Antoni Wojnar.

W obsadzie zobaczymy m.in Karola Dziubę w roli Marka, Michalinę Olszańską jako Irenę oraz Małgorzatę Pieczyńską jako Czertwanową. Całość będzie liczyć siedem odcinków, a widzowie będą mieli okazję zanurzyć się w burzliwe losy głównego bohatera osiedlonego na Żmudzi w XIX w.

Czytaj także:

Więcej o serialach historycznych przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz