Polska wzmacnia obronę wybrzeża. Zakupiono kolejne Morskie Jednostki Rakietowe


Podczas XXXI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, Minister Obrony Narodowej Pan Mariusz Błaszczak, w obecności Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy zatwierdził umowę dotyczącą pozyskania dwóch kolejnych Morskich Jednostek Rakietowych (MJR).

Kolejne NSM dla Wojska Polskiego

Wyrzutnia MJR / fot. 3. Flotylla Okrętów

Przedmiotem umowy, zawartej pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a Kongsberg Defence & Aerospace, jest dostawa elementów systemu Naval Strike Missile (NSM) dla dwóch MJR, w tym wozów dowodzenia, wyrzutni oraz kilkuset rakiet przeciwokrętowych NSM. Wartość zamówienia wynosi ok. 8 mld złotych brutto, a dostawy zostaną zrealizowane w latach 2026-2032.

Morska Jednostka Rakietowa

Morska Jednostka Rakietowa przeznaczona jest do zwalczania okrętów przeciwnika, osłony głównych Baz Morskich Marynarki Wojennej, rejonów dogodnych do lądowania desantu morskiego oraz ważnych obiektów wojskowych i przemysłowych rozmieszczonych na wybrzeżu. Ze względu na posiadane możliwości manewrowe oraz dużą skuteczność ognia, MJR odgrywa znaczącą rolę w zapewnieniu swobody działania własnych sił okrętowych w akwenie Morza Bałtyckiego.

MJR zdolna jest, we współdziałaniu z głównymi siłami morskimi Marynarki Wojennej, do obrony wybrzeża morskiego, osłony morskiej komunikacji na przybrzeżnych torach wodnych oraz wsparcia działań bojowych Marynarki Wojennej i Wojsk Lądowych w operacjach obronnych.

MJR bazuje na elementach systemu NSM zintegrowanych z podwoziami JELCZ. Za znaczącą część dostaw w ramach pozyskiwania dwóch kolejnych MJR będą odpowiedzialne podmioty polskiego przemysłu obronnego.

NSM

Przeciokrętowy pocisk manewrujący systemu NSM

System Naval Strike Missile (NSM) to zaawansowany system rakietowy zaprojektowany przez norweską firmę Kongsberg Defence Systems. Jest to nowoczesny, precyzyjny pocisk przeciwokrętowy, który został opracowany, aby sprostać wymogom współczesnej wojny morskiej, skupiając się na unikaniu wykrycia i przetrwaniu w zatłoczonym środowisku obrony powietrznej. NSM posiada zaawansowany system nawigacyjny oraz zdolność do automatycznego rozpoznawania terenu, co pozwala na niski profil lotu nad wodą lub terenem. Może być wystrzeliwany z różnych platform, zarówno lądowych, jak i morskich, co czyni go wszechstronnym narzędziem w arsenale współczesnych marynarek wojennych. Jego główną zaletą jest zdolność do precyzyjnego uderzania w strategiczne cele morskie z dalekiego zasięgu.

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę, a tutaj zapoznasz się z naszą encyklopedią broni i uzbrojenia:

Źródło: Agencja Uzbrojenia

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz