Umowy na wyrzutnie HIMARS będzie jutro zatwierdzona w Toruniu


W poniedziałek Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, zatwierdzi umowę ramową na pozyskanie elementów wyrzutni rakietowych M142 HIMARS na potrzeby systemu HOMAR-A. Moduły rakietowe HIMARS będą osadzone na podwoziu Jelcz i będą wykorzystywać system kierowania ognia TOPAZ.

Umowa ramowa na HIMARS-y

Pocisk M57A1 ATACMS tuż po wystrzale nad kabinę wyrzutni M142 HIMARS / fot. US Army

Przedmiotem umowy ramowej, zawartej pomiędzy Skarbem Państwa - Agencją Uzbrojenia a Rządem USA, jest dostawa wyrzutni na potrzeby 27 dywizjonów artylerii rakietowej systemu HOMAR-A, a także pakietów logistycznego i szkoleniowego. Polska zainteresowana jest pozyskaniem nawet 500 wyrzutni HIMARS.

Strona amerykańska zapewni również wsparcie techniczne. Zgodnie z przyjętym harmonogramem rozpoczęcie dostaw przewidywane jest od 2026 r.

Program HOMAR-A

M142 HIMARS / fot. US Department of Defense, wikipedia.org

Realizacja programu HOMAR-A będzie obejmowała podpisanie poszczególnych umów wykonawczych zarówno z podmiotami amerykańskimi, w tym na dostawy amunicji, jak i polskimi. Korzystając z doświadczeń wynikających z realizacji I fazy programu WISŁA oraz wcześniej realizowanych programów artyleryjskich, planowane jest udzielenie zamówień polskim podmiotom przemysłowym w zakresie dostaw wozów: dowodzenia, zabezpieczenia technicznego, amunicyjnych oraz ewakuacji technicznej.

Realizacja programu HOMAR-A zakłada transfer technologii, zapewniając maksymalną polonizację systemu poprzez zastosowanie polskich elementów, obejmujących przede wszystkim integrację elementów wyrzutni M142 HIMARS z podwoziami JELCZ oraz polskim zintegrowanym systemem zarządzania walką TOPAZ. Planowane jest także pozyskanie technologii wybranego pocisku rakietowego wykorzystywanego przez systemy HIMARS.

System pozwala na rażenie celów przeciwnika w obszarze działań operacyjnych (do 300 km).

Pierwszy dywizjon modułu ogniowego

Wystrzał z HIMARS-a / fot. Sgt Anthony Ortiz, wikipedia.org

Aktualnie realizowana umowa na dostawę pierwszego dywizjonowego modułu ogniowego wyrzutni rakietowych HOMAR-A, w „konfiguracji amerykańskiej”, została podpisana w lutym 2019 r. W jej efekcie do Sił Zbrojnych RP trafi 18 wyrzutni M142 HIMARS bojowych i 2 do szkolenia wraz z zapasem amunicji rakietowej GMLRS i ATACMS oraz szkolnej (LCRRPR). Zamówienie obejmuje również pojazdy dowodzenia, wozy amunicyjne i ciągniki ewakuacyjne oraz wsparcie logistyczne, szkoleniowe i techniczne. Dostawy elementów dla pierwszego dywizjonu HOMAR-A są obecnie realizowane i potrwają do końca bieżącego roku.

Wyrzutnie rakietowe HOMAR-A zapewnią niezbędne wsparcie ogniowe na rzecz Wojsk Lądowych poprzez wykonywanie głębokich uderzeń ogniowych. System HOMAR-A będzie wykorzystywał amunicję rakietową (naprowadzaną za pomocą systemów nawigacji inercyjnej i satelitarnej) zdolną do precyzyjnego rażenia celów na dystansach do 70 km, przy wykorzystaniu amunicji GMLRS oraz w obszarze działań operacyjnych na odległościach do 300 km, za pomocą pocisków rakietowych ATACMS.

Czytaj także:

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę, a tutaj zapoznasz się z naszą encyklopedią broni i uzbrojenia:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz