Stany Zjednoczone zatwierdziły sprzedaż zaawansowanego systemu dowodzenia dla Programu Wisła


Departament Stanu USA wyraził formalną zgodę na sprzedaż Polsce zaawansowanego systemu dowodzenia walką, znanego jako IBCS, w ramach II fazy programu Wisła. Decyzja ta stanowi kluczowy etap w realizacji programu mającego na celu wzmocnienie zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Rzeczpospolitej Polskiej.

Pierwsze z Centrów IBCS dla polskiego programu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Wisła opuszcza zakład produkcyjny Northrop Grumman w Huntsville / fot. Northrop Grumman, northropgrumman.com

System IBCS (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System), będący centralnym elementem obrony przeciwlotniczej, ma na celu zoptymalizowanie zarządzania oraz koordynacji działaniami baterii systemu PATRIOT/IBCS. Zaawansowana technologia tego systemu umożliwi integrację różnych komponentów obronnych, co zapewni Polsce skuteczną ochronę przed ewentualnymi zagrożeniami powietrznymi.

Oczekuje się, że w najbliższym czasie strony rozpoczną negocjacje cenowe, co stanowi istotny krok w realizacji omawianego programu Wisła. Dalsza współpraca w tej dziedzinie będzie koncentrować się na budowie najwyższej warstwy systemu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Dodatkowo, w ramach niniejszej decyzji, Departament Stanu USA zaakceptował dostarczenie elementów systemu dowodzenia dla sześciu kolejnych baterii systemu PATRIOT/IBCS oraz dla systemu Narew.

Taka postawa ze strony Stany Zjednoczone Ameryki świadczy o wzmocnieniu relacji militarnej pomiędzy oboma krajami i podkreśla znaczenie długoterminowej współpracy w zakresie bezpieczeństwa.

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę, a tutaj zapoznasz się z naszą encyklopedią broni i uzbrojenia:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz