Historia bije rekordy. Oppenheimer na szczycie najbardziej kasowych biografii


Christopher Nolan ponownie robi furorę na światowych listach przebojów kinowych. Jego dzieło Oppenheimer właśnie osiągnęło niebywały sukces, przekraczając barierę 900 milionów dolarów z globalnego box office.

Najbardziej dochodowa biografia

Do tej pory miano najbardziej dochodowej biografii filmowej nosił Bohemian Rhapsody, który zarobił prawie 880 mln dolarów na całym świecie. Na trzecim miejscu plasuje się Snajper z wynikiem 547,3 mln dolarów. Jest to jednocześnie trzeci najbardziej dochodowy film tego roku, ustępując miejsca jedynie Barbie oraz Super Mario Bros. Film.

Pięć największych pozaamerykańskich rynków Oppenheimera to jak dotąd Wielka Brytania (72,6 mln dolarów), Chiny (50 mln dolarów), Niemcy (47,5 mln dolarów), Francja (41,3 mln dolarów) i Australia (26,2 mln dolarów).

Oppenheimer

Oppenheimer w czasie II Wojny Światowej był dyrektorem programu rozwoju broni jądrowej „Manhattan”.  Poza działalnością związaną z bronią atomową Oppenheimer miał ogromne osiągnięcia w innych dziedzinach fizyki, między innymi w badaniach czarnych dziur oraz promieniowania kosmicznego. Resztę życia po opracowaniu bomby atomowej poświęcił na działalność na rzecz ograniczania rozprzestrzeniania się broni jądrowej. Był oskarżany przez amerykański rząd i służby o powiązania z ruchem komunistycznym oraz działalność szpiegowską. W latach 50. został pozbawiony dostępu do tajnych dokumentów. Dopiero prezydent Kennedydokonał jego politycznej rehabilitacji. Oppenheimer jest dziś uznawany za jeden z symboli pacyfizmu i sprzeciwu wobec rozprzestrzeniania broni atomowej.

Więcej o filmach historycznych przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Źródło: deadline.com

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz