Narodowe Czytanie 2024. Czytać będziemy Kordiana Słowackiego


Para Prezydencka ogłosiła, że w 2024 r. w ramach 13. odsłony Narodowego Czytania przypomnimy sobie  dramat Juliusza Słowackiego zatytułowany Kordian. Tegoroczna akcja Narodowego Czytania, w której czytano Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej odbyła się w ponad 6000 miejscach, w tym w 300 poza granicami naszego kraju.

Kordian Słowackiego

Obraz Leona Piccarda – Kordian w podziemiach katedry Świętego Jana

Kordian Juliusza Słowackiego to dramat napisany w 1834 roku, ukazujący postać tytułowego bohatera w kontekście powstania listopadowego. Dzieło opisuje historię nieudanego spisku na życie cara Mikołaja I. Główny bohater, Kordian, targany wewnętrznymi dylematami, nie jest w stanie dokonać zamachu. Imię bohatera, Kordian, zostało wymyślone przez autora, a jego postać stanowi archetyp romantycznego indywidualisty. W utworze pojawiają się motywy nieszczęśliwej miłości, wewnętrznych rozterek oraz poszukiwania własnej tożsamości.

Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz