Wielka Rewia Kawalerii w Krakowie 2023


Od soboty 14 października na krakowskich Błoniach stać będzie największe w Polsce kawaleryjskie obozowisko: 200 koni i kawalerzyści w wiernie odwzorowanym umundurowaniu. Do tego polowe namioty, lekcje żywej historii, wystawy i spektakularne pokazy. Tak zapowiada się Wielka Rewia Kawalerii z finałem w postaci defilad, szarż i dźwięków wojskowych orkiestr.

Największa miejska łąka w Europie już dwukrotnie gościła polskich kawalerzystów. Najpierw 6 października 1933 roku odbyła się zorganizowana przez marszałka Józefa Piłsudskiego Wielka Rewia Kawalerii. W ten sposób chciano uczcić 250-lecie Odsieczy Wiedeńskiej. Było to wydarzenie, które odbiło się szerokim echem w całym kraju.

O Wielkiej Rewii postanowiono przypomnieć w 2013 roku, organizując wówczas jej rekonstrukcję siłami kawalerzystów-ochotników. Trzecia odsłona tego kawaleryjskiego święta zbliża się wielkimi krokami: trwające od wielu miesięcy przygotowania znajdą swój finał od soboty 14 października do niedzieli 22 października. To wtedy na krakowskich Błoniach swoje podwoje otworzy obozowisko jak żywo przypominające te, które kawaleria rozbijała w latach 20. XX wieku.

„Do odwiedzin zapraszamy wszystkich pasjonatów historii, dla których przekroczenie progu obozowiska na Błoniach będzie jak podróż w czasie, prosto do najświetniejszych momentów II Rzeczpospolitej. Zachęcamy do wizyty także tych, którzy są zaciekawieni tym, jak kiedyś wyglądali kawalerzyści, jak trenowali, jak walczyli i czym zdobyli swoją sławę„ – mówi rotmistrz kawalerii ochotniczej, a zarazem koordynator całego przedsięwzięcia Dariusz Waligórski. ”Dla szkolnej młodzieży mamy lekcje żywej historii, wystawy i kawaleryjskie oprowadzanie po obozowisku. Będzie też można zobaczyć u nas pokazy wyszkolenia. Wszystkie placówki edukacyjne zainteresowane odwiedzinami naszego obozowiska mogą się już zapisywać na bezpłatne zajęcia” – dodaje Dariusz Waligórski.

Kumulacją tygodniowych wydarzeń będzie zaplanowana na niedzielę 22 października Wielka Rewia Kawalerii. Punktualnie o 12.00 na Rynku Głównym rozpocznie się defilada 200 kawalerzystów przy dźwiękach wojskowej orkiestry. Kawalerzyści następnie przemaszerują na pobliskie Błonia, by tu o godzinie 13.00 rozpocząć trzygodzinne widowisko. Będzie to rzadka okazja, by z bliska obejrzeć pokazy wyszkolenia, malownicze szarże i defilady. Słowem, rżenie koni, tętent kopyt, drżenie ziemi, szczęk oręża i powietrze przecinane krótkimi żołnierskimi komendami.

Organizatorami Wielkiej Rewii Kawalerii są Kapituła Barw Pułkowych Kawalerii i Artylerii Konnej II RP, Federacja Kawalerii Ochotniczej RP oraz Dowództwo Garnizonu Warszawa. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawują Marszałek Województwa Witold Kozłowski, Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski, Kanclerz Kapituły Barw Pułkowych Kawalerii i Artylerii Konnej II RP - gen. broni Jarosław Gromadziński oraz Prezes Federacji Kawalerii Ochotniczej RP rtm. kaw. och. Jan Znamiec. Patronat medialny nad Wielką Rewią Kawalerii sprawują TVP Historia, TVP Kraków oraz Radio Kraków.

Zadanie współfinansowane ze środków: Ministerstwa Obrony Narodowej, Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i Urzędu Miasta Krakowa. Partnerem wydarzenia jest Województwo Małopolskie.

Kalendarz wydarzeń historycznych i patronat

W naszym kalendarzu zebraliśmy mnóstwo informacji o terminach tegorocznych: rekonstrukcji, turniejów, pokazów, festiwali, zlotów i innych rekonstrukcyjnych imprez historycznych. Zapraszamy także do naszej grupy na Facebooku, gdzie można dodać informacje o wydarzeniach. Zobacz także nasze inne zestawienia (np. premier filmów historycznych).

Wszystkich organizatorów przedsięwzięć historycznych zapraszamy do zakładki patronat medialny.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz