Sensacje XX wieku wracają do TVP


„Sensacje XX wieku”, program prowadzony przez Bogusława Wołoszańskiego, wraca na antenę telewizyjną. To kultowy program, w którym dziennikarz i popularyzator historii przybliża widzom mało znane fakty z XX wieku, głównie z okresu II wojny światowej. Program cieszy się dużą popularnością od lat, a jego powrót na antenę to efekt zmian, które nastąpiły po ostatnich wyborach.

„Sensacje XX wieku” wracają po wyborach

Program „Sensacje XX wieku”, prowadzony przez Bogusława Wołoszańskiego, od lat cieszy się dużą popularnością wśród widzów. Wołoszański, jako doświadczony dziennikarz i popularyzator historii, zjednał sobie rzeszę fanów. Jednak gdy ogłoszono start Bogusława Wołoszańskiego z listy Koalicji Obywatelskiej jego programy zniknęły z TVP. Bogusław Wołoszański odniósł sukces wyborczy i został posłem z Piotrkowa Trybunalskiego.

Od 6 listopada program wraca na antenę TVP Historia. Widzowie o 10:00 będą mogli zobaczyć odcinek „Krew, miłość zdrada” poświęcony rotmistrzowi Jerzemu Sosnowskiemu.

Opis odcinka:

Rotmistrz Jerzy Sosnowski do dziś pozostaje legendą polskiego wywiadu. Ten bohater wojny polsko - bolszewickiej był jednym z najbardziej skutecznych polskich szpiegów w Berlinie. Nadzwyczaj przystojny kawalerzysta, a do tego skuteczny i śmiertelnie niebezpieczny szpieg. Wiedział jak korzystać ze swoich atutów - uwodził kobiety mające dostęp do tajemnic Reichswehry zdobywając cenne informacje wywiadowcze. Aresztowany przez niemiecki kontrwywiad został w drodze negocjacji wymieniony za kilku niemieckich szpiegów schwytanych w Polsce. Niespodziewanie polski sąd skazał go na długoletnie więzienie, ale co ciekawe nie odbył kary. Ewakuowany na wschód trafił w ręce NKWD. Tu zaczynają się mnożyć pytania, na które do dziś szukamy odpowiedzi. Czy był zdrajcą, podwójnym agentem pracującym dla niemieckiego wywiadu? Czy też polski wywiad poświęcił go, aby ochronić tajemnicę złamania Enigmy? Czy zdradził podwójnie, współpracując w czasie wojny z sowieckim wywiadem? W pierwszym odcinku Sensacji XX wieku w postać Sosnowskiego wcieli się Mikołaj Roznerski, a u jego boku pojawi się m.in. Natalia Klimas.

O programie „Sensacje XX wieku”

„Sensacje XX wieku” to polski program telewizyjny o historii XX wieku, prowadzony przez Bogusława Wołoszańskiego. Emitowany był na TVP1 od 1983 do 2005 roku, a od kwietnia 2015 roku można go oglądać na National Geographic Channel.

Program skupia się na mało znanych faktach z historii, głównie z okresu II wojny światowej. Dotychczas powstało około 1000 odcinków. Fani programu mogą też spotykać się i dzielić swoją pasją w Klubie Sensacji XX wieku.

W latach 2001-2002 powstała radiowa wersja programu, emitowana na antenie Radia Zet. Głosu postaciom historycznym użyczyli znani aktorzy, tacy jak Jan Peszek czy Marek Kondrat.

Czołówka programu zawiera kompozycję Irvinga Josepha „State’s Evidence”. Bogusław Wołoszański przyznał, że nie wiedział, kto był jej autorem. Muzykę zaczerpnął z filmów dystrybuowanych przez ONZ.

W listopadzie 2014 roku TVP i FOX International Channels podpisały umowę na wspólną produkcję kolejnej serii. Premierowy odcinek nowej serii został wyemitowany 12 kwietnia 2015 roku. Opowiadał o rotmistrzu Jerzym Sosnowskim. Całą serię można też oglądać na Netflix.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz