Ridley Scott kontra historycy krytykujący jego Napoleona: Byłeś tam? Ach, nie byłeś. Więc skąd wiesz?


Ridleya Scotta, stawia czoła krytyce filmu Napoleon, który spotykał się z mieszanymi reakcjami wśród recenzentów-historyków. Scott, nieprzejednany w swojej obronie, odpowiada na krytykę uderzając w historyków mówiąc, że skoro nie widzieli opisywanych wydarzeń na żywo to skąd mają pewność, że nie było tak jak przedstawił w filmie.

Poważne zastrzeżenia do filmu wyraził Patrice Gueniffey, biograf Napoleona, który w magazynie „Le Point” nazwał film „bardzo antyfrancuskim i bardzo probrytyjskim” przekształceniem historii. Na te słowa Scott, w rozmowie z „BBC”, odpowiedział lakonicznie: „Francuzi nawet sami siebie nie lubią”.

Inne francuskie publikacje również nie oszczędzały filmu. „Le Figaro” nieprzychylnie porównało postacie Napoleona Bonaparte i Józefiny Bonaparte do lalki Barbie i Kena, natomiast francuski „GQ” opisał film jako „głęboko niezręczny, nienaturalny i niezamierzenie śmieszny”. Scott nie zgadza się z zarzutami dotyczącymi historycznych nieścisłości. „Byłeś tam? Ach, nie byłeś. Więc skąd wiesz?” - skomentował w BBC.

Joaquin Phoenix (odtwórca głównej roli) i Napoleon Bonaparte

Reżyser w wywiadzie dla „Times” podważył również wiarygodność historyków. Stwierdził, że historia jest tylko zapisem wydarzeń, który z czasem ulega przekształceniom. „Jak każda historia, została opisana. Napoleon umiera, a potem, 10 lat później, ktoś pisze książkę. Potem ktoś bierze tę książkę i pisze inną książkę i tak, 400 lat później, jest dużo zniekształceń” - wyjaśnił.

W swoich słowach Scott nie ukrywa irytacji z powodu krytyki ze strony historyków. „Kiedy mam problemy z historykami, pytam: ‚Przepraszam kolego, byłeś tam? Nie? Więc zamknij się’” - powiedział. Ten styl odpowiedzi można skwitować porównaniem do skeczu kabaretu Hrabi o tytule Egzamin. Tam studentka na pytanie dotyczące historii nie znając odpowiedzi również odpowiada słowami: „A co? Co? A skąd? Co? Byłeś? Widziałeś?”.

Film Napoleon Ridleya Scotta ma swoją premierę kinową w środę. Czy jego interpretacja historii zyska uznanie szerszej publiczności okaże się już wkrótce.

Więcej o filmach historycznych i kostiumowych przeczytasz klikając tutaj lub na poniższą grafikę:

Źródło: variety.com; huffpost.com; bbc.com; cbr.com

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz