Korona królów. Jagiellonowie. Streszczenie odcinków 116-120, godziny emisji i opisy historycznej telenoweli TVP1


Korona królów. Jagiellonowie to serial historyczny prezentowany przez TVP1. Przenieś się w czasie do epoki Jagiellonów, śledząc ich losy trzy razy w tygodniu o godzinie 20:30 na TVP1. Każdy odcinek tej fascynującej historycznej telenoweli trwa około 30 minut. Zainteresowany średniowieczną historią Polski? Sprawdź streszczenia epizodów Korona królów. Jagiellonowie.

Korona królów. Jagiellonowie / fot. TVP

Szczegóły wkrótce. Streszczenia poprzednich odcinków dostępne jest tutaj.

Korona królów. Jagiellonowie odcinek 116
(wtorek, 9 stycznia, godz. 20:30 TVP1)

Wieczne potępienie. Wiosna/Lato 1418. Na soborze w Konstancji Papież Marcin V potępia satyrę Falkenberga. Jan Falkenberg zostaje ukarany i zamknięty w więzieniu. Do Jagiełły dociera wiadomość o ucieczce księcia Świdrygiełły z twierdzy w Krzemieńcu i zdobyciu przez niego Łucka. W Wilnie umiera Anna Witoldowa. W Krakowie wdowa Agata daje się omamić Martinusowi. Medyk Hiszpan jest pewien, że widział kiedyś w Bieczu Martinusa i jego... żonę. Przyjaciele chcą ją uchronić przed popełnieniem błędu, ale ta przyjmuje oświadczyny. Królowa Elżbieta Granowska ma nową damę dworu, Konstancję, siostrę Szafrańców. Do Sofii dociera źle zrozumiana przez Pietrka informacja o zaręczynach Konstancji z Samborem.

Korona królów. Jagiellonowie odcinek 117
(poniedziałek, 10 stycznia, godz. 20:30 TVP1)

Może jeszcze nie jest za późno. Jesień 1418. Piotr Szafraniec przywozi wieści o wybuchu powstania na Żmudzi. Buntownicy chcą, aby ich władcą był Świdrygiełło. Na Wawel dociera Zawisza Czarny z listem od papieża i z wieściami, że Świdrygiełło jest na soborze w Konstancji u Zygmunta Luksemburskiego. Jagiełło planuje spotkanie z Witoldem i wielkim mistrzem krzyżackim w Wielonie pod Wilnem. Martinus, korzystając z pomocy Grety i garncarza Michała, zaczyna sprzedawać swoje oryginalne garnki. Niektórzy mówią, że to oszust, a Agata dała już na zapowiedzi. Sofia postanawia wrócić do majątku po mężu i żegna się z Jadwigą. Królewna stara się dzielnie znieść pożegnanie. Femka mówi jej o domniemanym ślubie Konstancji i Sambora. Królowa rozmawia ze swoją dwórką i z Samborem. Wyjaśnia nieporozumienie. Sambor dogania Sofię na trakcie i wyznaje jej miłość.

Korona królów. Jagiellonowie odcinek 118
(poniedziałek, 15 stycznia, godz. 20:30 TVP1)

Będzie ślub? Jesień 1418. Trwają negocjacje polsko - krzyżackie. Do Wielony przyjeżdża Wielki Mistrz Krzyżacki Michał Kuchmeister. Król Władysław nie godzi się na papieskie mediacje w sporze z zakonem. Elżbieta Granowska czuje się coraz gorzej. Księżna Aleksandra prosi Jagiełłę, by nie pokazywał po sobie, że wie jak poważny jest stan zdrowia jego żony. Książę Witold chce poślubić młodą Juliannę Holszańską. Ale narzeczona jest siostrzenicą jego zmarłej żony, więc musi czekać na papieską dyspensę. Król Władysław postanawia, że biskup udzieli tego ślubu bez czekania na wieści z Rzymu. Kunegunda, Aydeniz i Nieradka bezskutecznie próbują odwieść Agatę od poślubienia Martinusa. W trakcie uroczystości do kościoła wpada Paweł i woła, że zna powód, dla którego to małżeństwo nie może być zawarte.

Czytaj takżeKorona królów. Jagiellonowie i jej bohaterowie. Jagiełło, Witold, Świdrygiełło, Mikołaj Trąba i inni

Korona królów. Jagiellonowie odcinek 119
(wtorek, 16 stycznia, godz. 20:30 TVP1)

Zdrada. Wiosna 1419. Jagiełło nie godzi się na papieski arbitraż w konflikcie polsko - krzyżackim, więc Krzyżacy chcą porwać polskiego króla. Jagiełło unika krzyżackiej zasadzki, dzięki informacji od Johanna, który pojawia się po 12 latach. Konstancja jest chora z miłości do Sambora. Mszczuj czuje się coraz bardziej samotny i postanawia pojechać nawracać pogan. Ale wpada w oko Konstancji. Martinus vel Marcin okazuje się oszustem. Zostawił w Bieczu swoją ślubną i w dodatku zabrał jej kosztowności. Paweł przywozi do Krakowa Bognę - jego żonę. Obie oszukane kobiety - Agata i Bogna postanawiają ukarać oszusta.

Korona królów. Jagiellonowie odcinek 120
(środa, 17 stycznia, godz. 20:30 TVP1)

Lew i maciora. Maj 1419 roku. Jagiełło z Zygmuntem Luksemburskim debatują w Koszycach o konflikcie Korony i zakonu. Zygmunt obiecuje, że w przypadku wojny poprze Koronę. Do Koszyc przyjeżdża Świdrygiełło. Księżna Aleksandra podpowiada bardzo samotnej i chorej Granowskiej, jak utrzeć nosa wrogom. Powinna zażądać, dla swego syna Jana, hrabiowskiego tytułu. Ciołek dowiaduje się o pomyśle królowej. Jest oburzony i opowiada o tym Oleśnickiemu, który namawia go do napisania satyry na królową. Oleśnicki zabiera pijanemu Ciołkowi karty satyry, które trafiają między lud i... do uszu królowej. Johann opowiada rycerzom swoją historię. Chciał iść z pielgrzymką do Jerozolimy, ale trafił do tureckiej niewoli. Konstancja przerzuca swój afekt na Mszczuja.

Streszczenie odcinków 121-125 serialu dostępne będzie tutaj.

Czytaj także:

Więcej o serialach historycznych i kostiumowych przeczytasz klikając tutaj lub na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz