Nowa odsłona inwentarza archiwalnego IPN. Ponad 2,7 mln opisów


Instytut Pamięci Narodowej udostępnił nową wersję swojego elektronicznego katalogu materiałów archiwalnych, stanowiącego bogate źródło informacji o dokumentach historycznych. Znajduje się w nim ponad 2,7 mln udostępnionych opisów.

Inwentarz IPN

Zgodnie z nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej z dnia 18 marca 2010 r., IPN zobligowany został do publikacji inwentarza na poziomie jednostek archiwalnych, co pozwala na szczegółowy wgląd w zasoby. Od tego czasu, inwentarz jest systematycznie uzupełniany. Teraz zaprezentowano nową wersję strony internetowej. Dzięki niej użytkownicy mają łatwiejszy dostęp do Inwentarza archiwalnego IPN.

Strona internetowa przeszła gruntowne zmiany wizualne i funkcjonalne, aby ułatwić i udoskonalić korzystanie z serwisu. Jest ona dostępna na różnorodnych urządzeniach, w tym mobilnych, oraz oferowana w wersji polskiej i angielskiej. Dodano również wersję kontrastową dla lepszej czytelności.

Udoskonalono wyszukiwarkę, wprowadzając panel wyszukiwania zaawansowanego umożliwiający precyzyjne filtrowanie treści, na przykład według dat czy wybranych kategorii. Nowa funkcja, „Kwerenda„, ułatwia zapisywanie wyników wyszukiwań i generowanie raportów w formacie PDF. Widok ”Mapy” z kolei pozwala użytkownikom na łatwiejsze zapoznanie się z opisami jednostek terenowych IPN. Planowane są dalsze prace nad usprawnieniem funkcjonowania strony i efektywnością wyszukiwania.

Należy podkreślić, że zaktualizowana wersja serwisu zawiera ponad 200 tysięcy nowych opisów, co w sumie daje już ponad 2,7 miliona opisów, przygotowanych zarówno przez centralę Archiwum IPN, jak i jego oddziały oraz delegatury. Wyszukane dokumenty można dodawać do kwerendy i wnioskować o ich udostępnienie poprzez udostępnione formularze.

Źródło: ipn.gov.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz