ORP Wicher na dobrym kursie. Położono stępkę pod nowoczesną fregatę MIECZNIK


W gdyńskiej stoczni PGZ Stocznia Wojenna, została uroczyście położona stępka pod pierwszą z trzech wielozadaniowych fregat MIECZNIK – przyszłego ORP Wicher.

Wizualizacja fregat z programu MIECZNIK

Położenie stępki było następnym krokiem w procesie budowy okrętu dla Marynarki Wojennej RP. Została ona zapoczątkowana 16 sierpnia 2023 r. uroczystym cięciem blachy dla pierwszej z trzech fregat wielozadaniowych. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele polskiego przemysłu obronnego – konsorcjum PGZ-MIECZNIK, spółki Babcock International – licencjodawcy projektu fregaty Arrowhead 140 oraz Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP, w tym Agencji Uzbrojenia.

12 grudnia 2023 r. został podpisany kolejny aneks do umowy związanej z zaprojektowaniem i dostarczeniem trzech fregat wielozadaniowych MIECZNIK dla Marynarki Wojennej RP.

Zgodnie z jej treścią, okręty seryjne (tj. druga i trzecia jednostka), zostaną dodatkowo doposażone w sensory i efektory tożsame z tymi, które są kontraktowane na pierwszą jednostkę prototypową, pozwalając tym samym na zabezpieczenie oddziaływania w domenach powietrznej i nawodnej.

Druga i trzecia fregata zostanie doposażona w 76 mm armatę średniego kalibru OTO Melara Super Rapid Strales, wyrzutnie rakiet VLS Mk-41, system rakietowy SeaCeptor CAMM, radary ścianowe serii SM400 i radary serii NS50, a także środki walki radioelektronicznej i obrony oraz systemy identyfikacji swój-obcy.

W konsekwencji umowa z 27 lipca 2021 r., której wartość po podpisaniu wszystkich dotychczasowych aneksów wynosi ok. 14,8 mld zł brutto, pozwoli na pozyskanie wszystkich trzech fregat Miecznik w założonych terminach umownych, tj. do 2031 roku.. Ostateczna konfiguracja w zakresie wyposażenia okrętów seryjnych będzie wynikała z wniosków wyciągniętych z przeprowadzonych badań prototypowej jednostki nr 1.

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę, a tutaj zapoznasz się z naszą encyklopedią broni i uzbrojenia:

Źródło: Agencja Uzbrojenia

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz