Netflix zapowiada serial Sto lat samotności wg powieści Márqueza


Netflix zapowiada serial Sto lat samotności wg bestsellerowej powieści Gabriela García Márqueza. Dostępna jest już specjalna zapowiedź serialu będącego pierwszą audiowizualną adaptacją powieści. Premiera produkcji zapowiadana jest na 2024 r.

100 lat samotności / fot. Netflix

Oparta na przełomowej powieści Gabriela Garcíi Márqueza to epicka opowieść o fikcyjnym miasteczku Macondo i wielopokoleniowej historii rodziny Buendía, której założycielem było patriarcha. Powieść obejmuje sto lat burzliwej historii Ameryki Łacińskiej, od postkolonialnych lat pięćdziesiątych XIX w. do lat pięćdziesiątych XX w.

Sto lat samotności Gabriela Garcii Márqueza to powieść, która zyskała status arcydzieła światowej literatury. Opublikowana po raz pierwszy w 1967 roku przez argentyńskie wydawnictwo Sudamericana, szybko zyskała międzynarodową sławę, sprzedając się w ponad 50 milionach egzemplarzy i będąc przetłumaczoną na 35 języków. W Polsce książka ukazała się w 1974 roku, w tłumaczeniu Grażyny Grudzińskiej i Kaliny Wojciechowskiej, nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Márquez, inspirując się wizytą w rodzinnym miasteczku Aracataca w Kolumbii, stworzył opowieść o sześciu pokoleniach rodziny Buendiów, mieszkających w fikcyjnej miejscowości Macondo. To miejsce, gdzie rzeczywistość splata się z fantazją, gdzie codzienność przenika z magią. W powieści, opisującej życie od założenia do upadku Macondo, autor przedstawia historię pełną pasji, marzeń, walki i tragedii.

Książka, zbudowana z 20 rozdziałów, ukazuje życie rodzinne i społeczne Buendiów, od momentu exodusu grupy rodzin, przez rozwój ekonomiczny, polityczny i społeczny, aż po ostateczny upadek wioski. Márquez, w unikalny sposób łączy elementy realistyczne z fantastycznymi, tworząc literaturę, która wyznaczyła nowe kierunki w pisarstwie iberoamerykańskim.

Więcej o serialach historycznych i kostiumowych przeczytasz klikając tutaj lub na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz