W Rzymie zrekonstruowano 13 metrowy pomnik cesarza Konstantyna


W Muzeach Kapitolińskich w Rzymie, w ogrodzie Villa Caffarelli, odsłonięto imponującą rekonstrukcję starożytnego posągu cesarza Konstantyna w skali 1:1.

Zrekonstruowany posąg Konstantyna / fot. museicapitolini.org

Posąg Konstantyna jest jednym z najbardziej znaczących przykładów późnostarożytnej rzeźby rzymskiej. Z całego posągu, odkrytego na nowo w XV w. w Bazylice Maksencjusza w Rzymie, pozostało tylko kilka monumentalnych marmurowych fragmentów. Zostały umieszczone i dalej znajdują się na dziedzińcu Palazzo dei Conservatori w Muzeach Kapitolińskich: głowa, prawa ręka, nadgarstek, prawa ręka, prawe kolano, prawy trzon, prawa stopa, lewa stopa.

Posąg, o wysokości około 13 metrów, został wykonany dzięki innowacyjnym technikom rekonstrukcji. Podczas rekonstrukcji wzięto pod uwagę wiele czynników, w tym rodzaj marmuru oryginalnych części. Po ukończeniu bardzo wysokiej rozdzielczości modelu 3D, przystąpiono następnie do rekonstrukcji posągu.

Oryginalne fragmenty starożytnego posągu Konstantyna

Od 6 lutego 2024 r. w ogrodzie Villa Caffarelli można podziwiać, w całej okazałości, niezwykłą rekonstrukcję Kolosa w skali 1:1. Posąg na Kapitolu będzie można oglądać do końca 2025 r.

Cesarz Konstantyn Wielki jest postacią, która odegrała kluczową rolę w historii chrześcijaństwa i cesarstwa rzymskiego. Znany przede wszystkim z edyktu mediolańskiego wydanego w 313 roku, który zapewnił chrześcijanom wolność wyznania i zakończył ich prześladowania. Konstantyn był pierwszym rzymskim cesarzem, który przeszedł na chrześcijaństwo, co nie tylko wpłynęło na wzrost wpływów tej religii w całym imperium, ale także przyczyniło się do jej instytucjonalizacji i integracji z państwem. Jego decyzje w kwestii religijnej miały długofalowe konsekwencje, kształtując chrześcijaństwo jako dominującą siłę w historii Zachodu.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz