Wydarzenie Historyczne Roku 2023. Startują zgłoszenia do prestiżowego plebiscytu


Plebiscyt Wydarzenie Historyczne Roku to coroczne święto pasjonatów historii, stanowiące platformę do wyróżnienia i uhonorowania najbardziej innowacyjnych i angażujących projektów historycznych minionego roku. Przez lata zyskał on na prestiżu, przyciągając projekty z całego świata i angażując zarówno jurorów, jak i internautów w procesie selekcji. Uczestnictwo w Plebiscycie jest nie tylko szansą na docenienie trudu włożonego w realizację projektów, ale także okazją do podkreślenia ich roli w kształtowaniu świadomości historycznej oraz edukacyjnej społeczeństwa.

O Plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku 2023

Muzeum Historii Polski zaprasza do udziału w 17. Plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku. Od 14 marca do 24 kwietnia 2024 r. wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać swoje projekty przez stronę whr.muzhp.pl.

Plebiscyt, z historią.org.pl jako partnerem, ma na celu wyróżnienie najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku. Uczestnictwo jest otwarte dla szerokiej gamy organizatorów, w tym instytucji kultury, szkół, teatrów i wielu innych.

Zgłoszenia mogą być dokonywane w trzech kategoriach: Wydarzenie, Wystawa oraz Edukacja, obejmując szeroki wachlarz form od festiwali po aplikacje mobilne. To wyjątkowa okazja, by docenić prace nad projektami, które wzbogacają wiedzę historyczną i edukacyjną społeczeństwa. Po zgłoszeniach i selekcji jury, internauci będą mieli szansę głosować na swoich faworytów w każdej z kategorii. Finaliści mogą liczyć nie tylko na prestiżowe wyróżnienie, ale także na efektowne statuetki autorstwa Macieja Zychowicza podczas uroczystej Gali zamykającej Plebiscyt.

Celem konkursu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych realizowanych w minionym roku.

Kto może zgłosić projekty?

Podmiotami, które mogą zgłaszać projekty w pierwszym etapie plebiscytu są m.in. organizatorzy zgłaszanych wydarzeń, w tym instytucje, organizacje, ośrodki kultury, biblioteki, szkoły, ośrodki polonijne, wydawnictwa, teatry, itd.

W jakich kategoriach można zgłaszać projekty?

Organizatorzy zgłaszają projekty w trzech kategoriach:

WYDARZENIE – tj. m.in. festiwale, imprezy plenerowe, konferencje i sympozja, komplet wydarzeń (książka, wystawa, strona www), rekonstrukcje historyczne, wykopaliska archeologiczne, spektakle, akcje społeczne;

WYSTAWA – tj. np. nowa wystawa stała lub czasowa, e-wystawa, otwarcie muzeum

EDUKACJA – tj. projekty edukacyjne (warsztaty, lekcje, gry edukacyjne), publikacje, komiksy, e-wydarzenia/multimedia (film, audiobook), strony www, aplikacje mobilne i inne. We wszystkich kategoriach dopuszczane jest zgłaszanie projektów realizowanych online.

We wszystkich kategoriach dopuszczane jest zgłaszanie projektów realizowanych online.

Jak zgłosić projekt do plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2023?

Aby zgłosić wydarzenie należy wejść na stronę Plebiscytu www.whr.muzhp.pl, zapoznać się z Regulaminem po czym wejść w zakładkę „Zgłoś projekt”.

Każdy Zgłaszający ma prawo przesłać maksymalnie po jednym projekcie w każdej z kategorii. Następnie spośród wszystkich zgłoszeń jurorzy wybierają finałową piętnastkę.

Drugi etap plebiscytu i wyłonienie laureatów

W drugim etapie (10 czerwca – 31 lipca 2024) lista piętnastu laureatów (po 5 z każdej kategorii) zostanie umieszczona na stronie internetowej Plebiscytu i poprzez nią internauci wskazują swoje typy. W tym roku po raz pierwszy każdy z głosujących ma prawo do oddania w ciągu jednego dnia jednego głosu na jeden z proponowanych projektów w każdej z kategorii.

Jak co roku Plebiscyt zakończy uroczysta Gala, podczas której nastąpi ogłoszenie wyników. W jej trakcie prezentowane są krótkie filmy o każdym finałowym projekcie, a następnie ogłoszone zostają rezultaty głosowania. W ręce zwycięzców każdej z kategorii, trafiają efektowne rzeźby-statuetki projektu krakowskiego artysty Macieja Zychowicza.

O Plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku

To pierwszy taki plebiscyt w kraju, którego laureatów wyłaniają jurorzy oraz internauci. Organizowany jest nieprzerwanie od 2007 r.

W poprzednich edycjach odnotowano liczne zgłoszenia z zagranicznych ośrodków polonijnych, m.in. z Austrii, Belgii, Białorusi, Czech, Francji, Grecji, Holandii, Irlandii, Kanady, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Ukrainy, Węgier i Wielkiej Brytanii.

Plebiscyt angażuje wiele środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia.

Liczba zgłaszanych projektów, które rywalizują o miano tego najważniejszego wzrasta z roku na rok. Od początku istnienia Plebiscytu zgłoszono ponad 2000 przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie blisko 50 tys. internautów.

Plebiscyt cieszy się również zainteresowaniem mediów.

Harmonogram Plebiscytu

I ETAP
1. Zgłaszanie projektów: 14 MARCA – 24 KWIETNIA 2024
2. Wybór projektów przez jury: 22 MAJA 2024

II ETAP
3. Głosowanie internautów: 10 CZERWCA – 31 LIPCA 2024
4. Ogłoszenie wyników: 24 WRZEŚNIA 2024

Laureaci poprzednich edycji plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku

2022 – Ekspozycja „Nowy Skarbiec Koronny„, Otwarcie Muzeum – Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej oraz edukacyjny projekt gamingowy „Gra szyfrów„, a także Nagroda Specjalna Muzeum Historii Polski dla publikacji ”Zarzecze. Siedlisko idealne”.
2021 – Otwarcie Centrum Szyfrów Enigma, wystawa „Miasto-Moda-Maszyna„, projekt edukacyjny „Baśniowe pogranicze. W krainie legend polskich i słowackich„ oraz Nagroda Specjalna Muzeum Historii Polski, którą otrzymał film ”Artefakty z szafy. Historia moich przodków zaklęta w przedmioty”.
2020 – Obchody Roku Jana Kowalewskiego, wystawa „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie„, uruchomienie edukacyjnego portalu Polska Biblioteka Muzyczna oraz Nagroda Specjalna Muzeum Historii Polski, którą otrzymał projekt ”Na tropie tajemnicy – ożywianie archiwalnych pocztówek”.
2019 – Wydarzenie „Obchody 100 - lecia I Powstania Śląskiego„, wystawa „Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz„, a także edukacyjna strona internetowa ”Powstańcy Śląscy”.
2018 – wystawa „Karol Śliwka. Polskie Projekty Polscy Projektanci„ (kategoria „Wystawa„), „Festiwal Dziedzictwa Kresów„ (kategoria „Wydarzenie”) oraz rodzinna publikacja edukacyjna ”Książka otwarta na świat” (kategoria ”Edukacja i multimedia”).
2017 – Wystawa „Pogromcy Enigmy„ (kategoria „Wystawa„), BohaterON – włącz historię! (kategoria „Wydarzenie„), Akcja edukacyjna ”Światełko dla Czerwca’56” (kategoria ”Edukacja i multimedia”)
2016 – wystawa czasowa „Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach„ (kategoria „Wystawa„), obchody 40. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec ’76 (kategoria „Wydarzenie”), Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich (kategoria ”Edukacja i multimedia”)
2015 – wystawa stała Muzeum Katyńskiego (kategoria „Wystawa„), rekonstrukcja historyczna „Obława Augustowska. Lipiec 1945„ (kategoria „Wydarzenie„), społeczna akcja ”Chwalimy się Powstaniem” (kategoria ”Edukacja i multimedia”)
2014 – wystawa czasowa „Krakowscy Wyklęci„ (kategoria „Wystawa„), otwarcie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach (kategoria „Wydarzenie„), ”Projekt: Pilecki” (kategoria ”Edukacja i multimedia”)
2013 – projekt edukacyjny dla dzieci i dorosłych „Magia ogrodów”
2012 – projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi „Korczak”
2011 – uroczystość pochówku kpt. Władysława Raginisa i por. Stanisława Brykalskiego
2010 – otwarcie podziemi Rynku Głównego w Krakowie
2009 – V rekonstrukcja bitwy warszawskiej w Ossowie
2008 – uroczystość ekshumacji zwłok gen. Władysława Sikorskiego
2007 – uruchomienie TVP Historia

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz