Międzygórze z historią księżnej Marianny Orańskiej w tle


Międzygórze to jedna z najpiękniejszych, górskich miejscowości w Polsce, która wzbudzi zachwyt w każdym, kto zdecyduje się ją odwiedzić. Położone w samym sercu Dolnego Śląska, otoczone majestatycznymi górami ze Śnieżnikiem na czele, Międzygórze zapewnia nie tylko piękne widoki i niepowtarzalny klimat alpejskich kurortów, lecz także spotkanie z fascynującą historią. Swój niepowtarzalny urok miejscowość zawdzięcza bowiem działalności pewnej niezwykłej kobiety – żyjącej w XIX w. księżnej Mariannie Orańskiej.

Alpejska oaza w polskich Sudetach. Jak powstało Międzygórze?

Międzygórze to niewielka, ale jakże urokliwa miejscowość położona w województwie dolnośląskim. Przed wiekami w jej miejscu znajdowała się mała osadazamieszkiwana głównie przez górników trudniących się wydobywaniem rud żelaza. Losy osady górnickiej odmieniły się za sprawą Marianny Orańskiej – królewny niderlandzkiej, która zakupiła te tereny i objęła je swoją osobistą pieczą. Dzięki jej działalności, funduszom i zaangażowaniu, Międzygórze z nieznanej i zaniedbanej wsi przeistoczyło się w popularny górski kurort i zjawiskową miejscowość turystyczną, którą pozostaje po dziś dzień.

Obecnie Międzygórze jest jedną z najbardziej znanych miejscowości wypoczynkowych w całym województwie dolnośląskim. Co roku odwiedzają je liczni turyści, spragnieni podziwiania pięknych widoków, bliskiego kontaktu z dziką, sudecką przyrodą oraz klimatów znanych z modnych alpejskich kurortów wypoczynkowych.

Międzygórze wita ich swoją charakterystyczną drewnianą zabudową utrzymaną w stylu tyrolskim oraz całkiem pokaźną i zróżnicowaną bazą noclegową. Z dostępnymi na terenie miejscowości formami zakwaterowania turyści mogą zapoznać się na największym polskim portalu turystycznym Nocowanie.pl i zarezerwować online nocleg na nadchodzący urlop. Dlaczego warto spędzić go właśnie w Międzygórzu?

Od nieznanej osady do popularnej miejscowości wypoczynkowej. Historia Międzygórza

Początki świetności Międzygórza sięgają 1839 r. To właśnie wtedy w miejscowości po raz pierwszy zjawiła się księżna Marianna Orańska w towarzystwie swojego męża, księcia pruskiego Albrechta Hohenzollerna. Zarówno lokalizacja, jak i otoczenie miejscowości wzbudziły w niej ponoć taki zachwyt, że zdecydowała się stworzyć tu kurort wypoczynkowy na wzór popularnych wówczas miejscowości turystycznych w Szwajcarii.

I w ten właśnie sposób, w kolejnych latach w Międzygórzu systematycznie pojawiały się kolejne budynki mieszkalne utrzymane w stylu tyrolskim i gospoda dla gości, w okolicy wytyczone zostały nowe ścieżki spacerowe i szlaki turystyczne. Księżna szczególnie upodobała sobie tereny wokół malowniczego Wodospadu Wilczki, które na jej polecenie zostały przystosowane do wypoczynku i pieszych spacerów. W 1858 r. na zboczu góry Toszek wybudowana została natomiast okazała willa z drewna modrzewiowego, w której zatrzymywała się księżna za każdym razem, kiedy odwiedzała Międzygórze.

Atrakcje turystyczne współczesnego Międzygórza

Dziś Międzygórze to tętniąca życiem miejscowość turystyczna, w której czuć jednak ducha dawnych czasów. Odwiedzający miejscowość turyści szczególnie zachwycają się jej unikalną, drewnianą zabudową, która bardziej przypomina stylistykę panującą w alpejskich kurortach aniżeli architekturę charakterystyczną dla polskich miejscowości górskich. Współczesne Międzygórze to zdecydowanie jedno z piękniejszych miejsc w polskich górach, które ma wiele do zaoferowania dla swoich gości.

Pierwszą atrakcją, którą trzeba koniecznie odwiedzić w czasie pobytu w Międzygórzu, jest malowniczy Wodospad Wilczki. Mieści się on na dobrze zagospodarowanym obszarze i jest otoczony zadbanymi alejkami spacerowymi, romantycznymi mostkami i atrakcyjnymi punktami widokowymi. Sam wodospad liczy sobie 22 metry wysokości i jest drugim co do wielkości wodospadem w Sudetach. W Międzygórzu znajduje się także zapora wodna, przez którą przebiega szlak zielony na Igliczną. Zapora została wybudowana w XX w., a z jej szczytu można podziwiać piękne widoki na okolicę.

Podczas pobytu w miejscowości warto zwrócić uwagę nie tylko na piękne domy, wille i pensjonaty usytuowane wzdłuż ulicy Sanatoryjnej, lecz także na kościoły. Przy głównej drodze miejscowości znajduje się drewniany kościół pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Przy lesie stoi natomiast kamienny kościółek pw. Świętego Krzyża. Został on ufundowany przez wnuka księżnej Marianny, Fryderyka Henryka Hohenzollerna, który w równym stopniu, co jego matka, kochał i troszczył się o rozwój Międzygórza.

Artykuł zewnętrzny we współpracy z nocowanie.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz